Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Były drzewa, teraz ich nie ma. W Malborku też wycinają! - 21.02.2017

Były drzewa, teraz ich nie ma. W Malborku też wycinają! - 21.02.2017 fot. TvMalbork.pl
W ubiegłym tygodniu (tj. 16 lutego br.) na terenie naszego miasta usunięto kilkanaście drzew gatunku: Jesion Wyniosły, Lipa Drobnolistna oraz Klon Zwyczajny. Cały proces odbywający się przy skrzyżowaniu ul.17 Marca i al. Rodła zarejestrowała jedna z naszych kamer internetowych. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Barbarą Kozicką - Naczelnik Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Malborku.

Dlaczego drzewa muszą zniknąć?


Było wiele powodów dla których miasto wydało decyzje o ich usunięciu: stare, zniszczone czy pochylone drzewa to tylko nieliczne z nich. Wniosek na realizację zadania wydany został przez burmistrz Miasta Malborka.  

Jak czytamy na stronie GDDKiA Gdańsk:

Zgodnie z art. 20 pkt. 16 Ustawy o drogach publicznych do zarządcy drogi należy utrzymanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew oraz krzewów. Zarządcy drogi dokonują wyrębu drzew: 

  • zagrażających bezpieczeństwu ruchu na drodze, jeżeli inne środki, np. przycięcie korony drzewa, okażą się niewystarczające,
  • uniemożliwiających modernizację drogi i obiektów mostowych,
  • obumarłych lub znajdujących się w stanie prowadzącym do ich uschnięcia. 
  • Zadrzewienia zagrażające bezpieczeństwu ruchu na drodze stanowią drzewa i krzewy ograniczające widoczność użytkownikom dróg, w szczególności po wewnętrznej stronie łuków i na skrzyżowaniach dróg. 

W związku z powyższym w tych miejscach gdzie zostały one usunięte mają powstać nasadzenia zastępcze.



Okres realizacji zadania ustalono do końca lutego 2017 roku.

 

Zapytaliśmy także Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku m.in.: Na jakiej podstawie został wydany taki wniosek przez włodarza miasta. Czy otrzymał niepokojące przesłanki o zagrożeniu? Czy zostały uprzednio
przeprowadzone stosowne badania?

A właściwie w rezultacie, kto pokrywa koszty za przeprowadzenie tych działań i co dzieje się z drzewami (drewnem) po ich usunięciu?

 

W odpowiedzi na zadane pytania czytamy: "Na skrzyżowaniu Al. Rodła (droga krajowa nr 22) i ul. 17 Marca zostały wycięte trzy suche drzewa. Pozwolenie na wycinkę wydał Urząd Miasta. Koszty wycinki tych drzew pokrywa GDDKiA. Pozyskane drewno jest wcześniej wyceniane przez brakarza i płaci za nie firma dokonująca ścięcia drzew - pisze Piotr Michalski z GDDKiA."

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.