Wydanie nr 350/2017, Sobota 16.12.2017
imieniny: pokaż (8 imion)Alina, Adelajda, Zdzisława, Ananiasz, Albina, Dyter, Deder, Tyter
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl

"Jest Rondo Rychłowskiego, są i progi Chrzewskiego". Malbork: Progów i nie tylko będzie jeszcze więcej. Wszystko by wybudować ścieżki rowerowe. Zobacz listę ulic – 01.12.2017

Jedziesz, jedziesz i nagle jest - „śpiący policjant”, który ma dbać o nasze bezpieczeństwo. Progi zwalniające mają ograniczyć prędkość pojazdów m.in. przy szkołach, szpitalach, czy na osiedlach. Jaki był klucz ustawienia nowych spowalniaczy w Malborku? Jak się dowiadujemy progi to dopiero początek.

"Jest Rondo Rychłowskiego, są i  progi Chrzewskiego" -   Bezpieczeństwo na drogach to bardzo trudne zagadnienie. Jednym z rozwiązań, które ogranicza prędkość pojazdów w terenie zabudowanym są progi zwalniające. Często stawia się je przed przejściami dla pieszych, przy szkołach czy szpitalach. Wszystko po to by zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem pieszych. W Malborku w ostatnich dniach również pojawiły się nowe progi zwalniające, jednak czy wszystkie „hopki” stoją w odpowiednich miejscach? Internauci mają co do tego wiele wątpliwości. Oto kilka komentarzy widzów:

- spoko jeżeli progi zamontowane byłyby bezpośrednio przed przejściem dla pieszych wtedy zgodzę się że poprawiają bezpieczeństwo.
- Najgłupszy pomysł naszych włodarzy od kilku lat. Myślę, że powinny odbyć się jakieś konsultacje lub sonda przed montażem tego dziadostwa.
- Największą zagadką jest próg na długim odcinku prostej drogi od Biedronki do skrzyżowania z Wybickiego, gdzie nie ma żadnego przejścia dla pieszych.
- Na progi pieniądze się znalazły,ale na załatanie dziury na skrzyżowaniu Konopnickiej i Sucharskiego niestety nie. Zgadzam się z opiniami o bardzo kiepskim oświetleniu przejść dla pieszych.
- No to do niedorzecznego ronda doszły durnie pomyślane progi zwalniające i niedorzeczne ograniczenie prędkości do 20 km/h !

Są jednak osoby, które w nowym rozwiązaniu widzą pozytywy:
- Ja uważam, że to dobry pomysł. Na konopnickiej notorycznie niektórzy jadą >70 km h. Jak brakuje wyobraźni, to cóż. Choć w pierwszej kolejności ustawiłbym tam gdzie obowiązuje 30km/h. Michałowskiego, Kotarbińskiego oraz przy sp5.
- Wystarczyłoby stosować się do obowiązujących przepisów prędkości i wszelkie inwestycje są zbędne. Tylko jak u zmienić mentalność rozpędzonych polskich kierowców.
- I bardzo dobrze przed każdymi pasami powinny być zwalniacze.


Burmistrz Marek Charzewski tłumaczy, że wszystko w ramach inwestycji unijnej, która umożliwi budowę ścieżek rowerowych. Niestety są miejsca gdzie rowerzysta będzie musiał wjechać na ulicę, dlatego tam trzeba spowolnić ruch. Projekt ma ułatwić korzystanie z przystanków komunikacji zbiorowej, czyli np. dworców i stacji kolejowych. W ramach projektu powstaną również wiaty rowerowe przy ul. Dworcowej. Jednak to co może cieszy rowerzystów, nie koniecznie wzbudza entuzjazm u kierowców.

Progi to dopiero początek. Zobacz listę dróg do przebudowy.
W ramach projektu muszą zostać przebudowane liczne skrzyżowania, gdzie konieczne jest spowolnienie ruchu.
Lista przewidzianych prac:

Zadanie 1-A – Ul. Wybickiego.
W ramach tego zadania wzdłuż ul. Wybickiego powstanie ciąg pieszo rowerowy.
Zadanie 1-B – Ul. Konopnickiej
W ramach zadania zostanie wyniesione skrzyżowanie ul. Konopnickiej z ul. Kraszewskiego.
Uwaga techniczna: ze środka skrzyżowania zostanie zerwany asfalt, a nawierzchnia zostanie podniesiona. W tym miejscu powstanie wyspa na podobieństwo przejść na ul. Kochanowickiego.
Plan przewiduje również
wyniesienie przejścia dla pieszych przy ul. Sucharskiego.
Zadanie 1-C – Ul. Żelazna i Dworcowa
Budowa progów zwalniających i czterech wiat rowerowych.
Zadanie 1-D – Ul. Dąbrowskiego i Ul. Zielenieckiej – budowa elementów uspokojenia ruchu.
Projekt przewiduje wyniesienie następujących skrzyżowań:
-
ul. Dąbrowskiego z ul. Nogatową,
- ul. Dąbrowskiego z ul. Leśną i ul. Wróblewskiego,
- ul. Młodych z ul. Dąbrowskiego,
- ul. Zielenieckiej z ul. Wilczą.

W ramach zadania powstaną również dodatkowe progi zwalniające.
Zadanie 1-E Kochanowskiego i Zakopiańska
Zadanie przewiduje budowę progów zwalniających na ul. Zakopiańskiej.
Wzdłuż ul. Kochanowskiego powstanie ścieżka pieszo – rowerowa
(odcinek od szkoły podstawowej do skrzyżowania z ul. Słupecką).

Zadanie 1-F Wałowa, Żuławska, Akacjowa
Budowa wyniesionych skrzyżowań:
- ul. Głowna z ul. Brukową,
- ul. Żuławska ul. Akacjową,
- ul. Jaśminowa z ul. Żuławską,
- ul. Żuławska z ul. Brukową.

Dodatkowo przy ulicy brukowej powstanie próg zwalniający.
Zadanie 1-G – Ul. Chopina i Toruńska
Powstanie wyniesione przejście dla pieszych(pierwsze przy z zjeździe z wiaduktu na ul. Chopina.
Budowa wyniesionych skrzyżowań:

- ul. Chopina z ul. Wołyńską,
- ul. Chopina z ul. Toruńską,
- ul. Toruńska z ul. Grudziądzką oraz ul. Wiślaną.
Dodatkowo na ul. Toruńskiej i ul. Chopina powstały progi zwalniające.

Realizacja powyższych zadań wiążę się ze zmianą organizacji ruchu. Inwestycja ma być zakończona do końca lipca 2018 roku. Udział środków unijnych to ponad 6 milionów, miasto na ten cel musi wygospodarować ponad 1 milion.Cały projekt jest realizowany we współpracy z Gminą Wiejską Malbork, która wybuduje ścieżkę od granic Malborka do Tragaminu oraz z Gminą Nowy Staw, która dokończy ciąg pieszo rowerowy z Kościeleczek do Nowego Stawu.
Dofinansowanie inwestycji ma sięgnąć 85%.

Robert Bychowski

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
aaa
aaa 13.12.2017, 21:26
To dobra inwestycja. Niestety w naszym mieście panuje bardzo niska kultura na drogach. Przykro mi to mówić, ale rzeczywiście potrzeba progów zwalniających, żeby nie było strach jeździć rowerem po ulicy... Gdyby kierowcy jeździli bezpieczniej, nie potrzebowalibyśmy progów...
cit
cit 04.12.2017, 20:34
"Burmistrz Marek Charzewski tłumaczy, że wszystko w ramach inwestycji unijnej, która umożliwi budowę ścieżek rowerowych. Niestety są miejsca gdzie rowerzysta będzie musiał wjechać na ulicę, dlatego tam trzeba spowolnić ruch." Konopnickiej pomiędzy Wybickiego, a żeby rowerzyści po ulicy musieli pedałować?
M-k
M-k 04.12.2017, 13:21
Proponuję zrobić badania pojazdów z dokładnym opisem zawieszenia teraz na początku tej paranoi i ponowić za jakiś czas lub jak zostanie zniszczone i rachunek przedstawić burmistrzowi powiadamiając też ubezpieczyciela.
!
! 04.12.2017, 12:28
To jest żałosne, przez ulicę Zieleniecką od przedszkola na Lubelskiej nie da się przejechać nie wpadając w jakąś dziurę lub koleinę. Nawierzchnia z trylinki zdecydowanie do przełożenia lub wymiany, a tu chcą jeszcze progi montować. Chcąc nie chcąc tam trzeba jechać 20km/h.
Ziutek
Ziutek 03.12.2017, 14:49
………………..Jak rządziło peło musiałem pracować, byłem kierowcą w MZK w Malborku. Pobudka o 3 rano, przed 5 na bazie i cały dzień woziłem wariatów po mieście. Niedziela, świątek i piątek, ostra harówka. Jedni mówią taka praca, według mnie to współczesne niewolnictwo. Ale od czasu 500 plus moje życie się zmieniło, bajka. Zwolniłem się i teraz to bym nie poszedł do roboty nawet za 8 tys. zł na rękę tak jak Kijowski. Żyję z konkubiną i 12 dzieci a Lusia mówi, że to nie koniec. Jedno chyba moje. Ona zarejestrowana - oczywiście jako samotna matka. Full socjal - czynsz MOPS płaci, 2 tony węgla z MOPS na zimę sprzedaliśmy po 700 zeta za tonę. Po co mi, jak i tak mam darmo prąd z klatki schodowej. Żarcia tyle, że zjeść się nie da. Makaron, cukier, ryż sprzedajemy znajomym, bo sklepy nie chcą - jest opisane "pomoc społeczna - nie na sprzedaż". Co za matoł taki tekst wymyślił – pewnie wróg Polski i Polaków! Bachory mają ciuchy z darów - wszystko nówki, jedzenie w szkole darmo. Na wakacje "pod gruszą" dzieci dostały z pomocy społecznej po 700 zł kupiłem se nową komórkę, full wypas, teraz telewizora szukam na kredyt, pierwszą ratę pewnie wpłacę, rszte…a się zobaczy, nic nie obiecuję. Kredyty mam wszędzie gdzie dali, nigdzie nie spłacam - mogą mi skoczyć. Komornik nie ma mi co zabrać, a zresztą jakby co, to konkubina z dziećmi robi takie przedstawienie, że urzędnicy przy dziennikarzach muszą nas jeszcze przepraszać. Żyje się w Polsce dobrze, tylko trzeba pogłówkować. Kablówkę mam darmo- wkłułem się w kabel na sieni - od rana piwko, papierosek i Eurosport. Szkoda, ze fajek w MOPSIE nie dają, mam nadzieję, że po następnych wyborach to się zmieni. No, nie będę wam dłużej przeszkadzał - bierzcie się do roboty, bo ktoś musi zarobić na nas biednych i pokrzywdzonych przez los. Pozdrawiam. Ziutek.

gość
gość 04.12.2017, 13:26
Ale jesteś psychol. ciągle piszesz to samo. a właściwie robisz kopiuj - wklej
zzz
zzz 04.12.2017, 13:16
To jest paranoja i pasożytnistwo!