Wydanie nr 292/2018, Piątek 19.10.2018
imieniny: pokaż (7 imion)Paweł, Pelagia, Ziemowit, Kleopatra, Ferdynand, Siemowit, Skarbimir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl

Uciekał przed policją, kierując po narkotykach. Pożar budynku produkcyjnego w Dzierzgoniu. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 05.12.2017

Uciekał przed policją, kierując po narkotykach. Pożar budynku produkcyjnego w Dzierzgoniu. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 05.12.2017 fot. Archiwum
Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozić może 27-letniemu kierowcy, który jechał pod wpływem środków odurzających samochodem i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Zatrzymano także kierowcę, który prowadził będąc kompletnie pijany. Strażacy gasili pożary budynku gospodarczego i produkcyjnego.

Do zdarzenia doszło w sobotę. Funkcjonariusze podczas patrolowania miasta około godziny 06.30 zauważyli osobowego opla. Kierowca na widok radiowozu zaczął wykonywać nerwowe manewry, co wzbudziło zainteresowanie funkcjonariuszy. Ponadto ten sam kierujący już dzień wcześniej nie zatrzymał się do kontroli policyjnej. W związku z tym mundurowi postanowili zatrzymać go do kontroli. Mężczyzna widząc oznakowany radiowóz oraz sygnały dawane przez funkcjonariuszy, gwałtownie przyśpieszył i zaczął uciekać. Policjanci podjęli, więc za nim pościg.

 

Po przejechaniu kilku kilometrów mężczyzna nagle stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. To jednak nie zatrzymało kierowcy, ponieważ wysiadł z auta i kontynuował ucieczkę pieszo. Policjanci po kilkunastu metrach biegu zatrzymali 27-letniego mieszkańca Lasowic, który wcześniej prowadził samochód.

 

Jak ustalili stróże prawa sąd zatrzymał mu uprawnień do kierowania pojazdami, a chwilę wcześniej zażywał narkotyki. Badanie narkotesterem dało wynik pozytywny. Kierowca opla został następnie przewieziony do szpitala, gdzie została mu pobrana krew do badań. Dodatkowo policjanci przy zatrzymanym ujawnili zawiniątek z białym proszkiem. Przeprowadzone badanie narkoteterem wykazało, że jest to amfetamina. Mężczyzna został już przesłuchany i usłyszał zarzuty. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Funkcjonariusze mężczyznę umieścili w policyjnym areszcie i zabezpieczyli pojazd.

Okazało się również, że mężczyzna dodatkowo ma orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

 

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja przepisów, zgodnie, z którą kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełni przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz tego, sąd obligatoryjnie wyda zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do lat 15

 

 

Policjanci w Gościszewie (gm. Sztum) zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. Okazało się, że mężczyzna był pijany. Do zatrzymania doszło 3.12 po godz. 14.30 podczas patrolu Gościszewa.

W trackie rozmowy stróże prawa wyczuli od mieszkańca powiatu sztumskiego alkohol. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało u 41-latka prawie 3 prom alkoholu. Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz zatrzymany odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia auta.

 

Ponadto podczas weekendu na terenie powiatu doszło do kilku kolizji drogowych. Sztumska policja ostrzega kierowców przed trudnymi warunkami na drogach. Policjanci apelują o ostrożną i rozważną jazdę. Przypominamy kierowcom, by rygorystycznie podchodzić do obowiązku dostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów musimy hamować z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiliśmy to w ciepłe dni. Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe. Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.

Starajmy się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Zadbajmy o to, by bezpiecznie dojechać do celu!

 

 

– –

RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM

mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA

 

 

W minionym tygodniu straż pożarna odpowiadała na kilka wezwań dotyczących pożarów.

Interwencje do tego rodzaju zdarzeń podjęto 27.11 ok. godz. 17 w Starym Dzierzgoniu, gdzie palił się budynek gospodarczy a wraz z nim baloty słomy i sprzęt. Do kolejnego pożaru doszło także 29.11 ok. godz. 5.24 w Dzierzgoniu w budynku produkcyjnym o wymiarach ok. 25 m x 10 m x 4 m - w pomieszczeniu wydzielonym na kotłownie. Nikogo nie znaleziono w budynku. Zapaliły się też sadze w kominie w budynku jednorodzinnym w Proniach 30.11 o godz. 13.15. Straż zabezpieczyła budynek i przewentylowała pomieszczenia.

 

1.12 o godz. 19.56 3 km od Sztumu doszło do potrącenia dzika przez samochód osobowy. Na drodze w kierunku Postolina (gm. Sztum) zastęp strażaków zastał dwa pojazdy, z których jeden blokował pas jezdni, a drugi znajdował się w przydrożnym rowie z widocznym uszkodzonym przodem pojazdu. Na drodze odnaleziono również martwego dzika. Żaden z uczestników zdarzenia nie wymagał pomocy medycznej. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu. Dodatkowo oświetlono cały teren zajścia. Informację o znalezieniu martwego dzika przekazano do członków koła łowieckiego. Strażacy odłączyli także akumulator w pojeździe znajdującym się w rowie.

 

2.11 ok. godz. 12.21 w Mleczewie doszło do zdarzenia, w którym fiat panda po uderzeniu w przydrożne drzewo stanął na kołach na lewym pasie jezdni. Kierowca pojazdu sam opuścił pojazd. Ekipa pogotowia udzieliła mu pomocy i przewiozła na obserwację do szpitala w Sztumie. Strażacy odłączyli akumulator w pojeździe, a następnie podjęto decyzję o zamknięciu DW nr 517 w obu kierunkach. Na miejscu był też obecny patrol policji.

 

– –

RZECZNIK PRASOWY KP PSP W SZTUMIE

st. kpt. DARIUSZ TREĆ

 

Wawrzyniec Mocny

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.