Wydanie nr 292/2018, Piątek 19.10.2018
imieniny: pokaż (7 imion)Paweł, Pelagia, Ziemowit, Kleopatra, Ferdynand, Siemowit, Skarbimir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl

Zatrudnij nianie do końca roku, a pełne za nią składki opłaci Państwo - 05.12.2017

Zatrudnij nianie do końca roku, a pełne za nią składki opłaci Państwo - 05.12.2017 fot. pixabay.com
Korzystanie z usług legalnych niań jest coraz popularniejsze. W Pomorskiem mamy ich już blisko 600. Składki za nie finansuje budżet państwa. Dzięki temu zyskują zabezpieczenie, teraz i na przyszłość. Od stycznia 2018 r. finansowanie to zostanie zmniejszone o połowę.

Gdy kończy się urlop macierzyński rodzice stają przed dylematem – zostać w domu i zająć się dzieckiem, wysłać malca do żłobka czy prosić o pomoc dziadków? Wtedy z pomocą przychodzi niania. Niestety w Polsce opiekunki do dziecka często pracują „na czarno”. Czas spędzony z naszą pociecha nie liczy im się do emerytury i renty, nie posiadają także ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie musi tak być. Wystarczy, że rodzice zatrudnią nianię na umowę uaktywniającą. To forma umowy zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi. Jeszcze tylko do końca roku dzięki temu rozwiązaniu na składki niani rodzic nie wyda ani grosza, a obowiązek ten przejmie budżet państwa. Warto pomyśleć o zatrudnieniu niani już teraz, ponieważ z początkiem nowego roku zmienią się przepisy. Budżet będzie finansował składki ustalane od podstawy nieprzekraczającej 50   proc.   minimalnego   wynagrodzenia. 

Aby zachować dotychczasowe dopłaty, rodzice i niania powinni podpisać umowę uaktywniającą najpóźniej do 31 grudnia 2017 r. Umowy zawarte przed wejściem w życie zmian, będą bowiem finansowane na starych zasadach. Umowę uaktywniającą można zawrzeć na opieką na dzieckiem, które ukończyło 20 tygodni i nie ma więcej niż 3, ewentualnie 4 lata, gdy nie można zapewnić mu opieki przedszkolnej. Nianią możne być  każda pełnoletnia osoba, nawet babcia, dziadek, czy inny krewny. Nie może nią być jednak żadne z rodziców.

Podpisanie umowy trzeba w ciągu siedmiu dni zgłosić w ZUS. Budżet sfinansuje składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, gdy niania została zgłoszona do ubezpieczeń, a rodzice dziecka, są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej albo prowadzą działalność pozarolniczą lub rolniczą. Dziecko nie może chodzić do żłobka, klubu dziecięcego i nie być objęte opieką dziennego opiekuna.

Ubezpieczenie chorobowe niania może opłacać dobrowolnie, za pośrednictwem pracodawcy. Trzeba pamiętać, że budżet finansuje jedynie składki obliczone od pensji niani, która nie przekracza   kwoty   minimalnego   wynagrodzenia. Jeśli opiekunka zarabia więcej, nadwyżkę opłaca rodzic. 

 

 

Info : ZUS

 

Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.