Wydanie nr 292/2018, Piątek 19.10.2018
imieniny: pokaż (7 imion)Paweł, Pelagia, Ziemowit, Kleopatra, Ferdynand, Siemowit, Skarbimir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl

Uwaga! Od 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów na kolei! - 10.12.2017

Uwaga! Od 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów na kolei! - 10.12.2017 fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W niedzielę, 10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra – Szczecin i Katowice – Wiedeń.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami opracowały rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje. Dzięki już zrealizowanym pracom PLK wspólnie z przewoźnikami przygotowały ofertę przewozową i zapewniają krótsze czasy przejazdów na niektórych trasach dalekobieżnych i regionalnych. Podczas konstrukcji rozkładu jazdy zadbano o jak najlepsze wykorzystanie możliwości dostępnej sieci kolejowej.
 
Większe możliwości kolei w Krakowie 
 
Od  nowego rozkładu jazdy podróżni skorzystają  z  dwóch nowoczesnych   przystanków   w aglomeracji krakowskiej: Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze. Nowe, komfortowe obiekty będą pełniły funkcję centrów przesiadkowych, łączących kolej i komunikację miejską.
Obiekty są dostosowane   do   potrzeb   wszystkich   podróżnych, także tych o ograniczonej mobilności.
Swobodny dostęp do kolei ułatwiają windy i schody ruchome.
Zadaszone perony są wyraźnie oznakowanie, zaopatrzone w system informacji oraz ścieżki naprowadzające i tablice informacyjne dla osób niedowidzących. Łącznica zbudowana nad miastem, pomiędzy liniami Kraków Główny – Medyka i Kraków Płaszów – Oświęcim, umożliwi bezpośrednią jazdę na trasie Kraków Główny – Skawina i dalej do Oświęcimia i Zakopanego. Wyeliminowane zostaną długie postoje na stacji Kraków Płaszów, związane z koniecznością   zmiany kierunku jazdy.
Pociągi jadące do Skawiny skrócą czas przejazdu o 15 min.
 
Szybciej na trasach regionalnych i dalekobieżnych
 
Od 10 grudnia podróżni   pojadą o kilka  lub  kilkanaście minut szybciej koleją w relacjach dalekobieżnych: z Krakowa do Przemyśla, Zakopanego i Warszawy, ze stolicy w kierunku Katowic i Wrocławia.
Największe zmiany dotyczą najszybszych pociągów na trasie Kraków – Przemyśl, które pojadą o ok.13 min szybciej niż dotychczas – to efekt modernizacji i zwiększenia prędkości pociągów na linii. Skróci się także czas podróży w  regionach  z Czeremchy do Białegostoku i Siedlec oraz na trasie z Kłodzka do Wałbrzycha. Na Podlasiu o ok. 9 min szybciej pociągi pojadą także z Bielska Podlaskiego do Białegostoku.   
Na rewitalizowanej trasie Kędzierzyn Koźle – Chałupki pociągi przyspieszą już w grudniu o ok. 4 min w relacji Racibórz – Chałupki. Poprawi się także czas przejazdu na modernizowanej trasie z Warszawy do Małkini.
 
Nowe połączenia w kraju i za granicę 
 
W rozkładzie jazdy na sezon 2017/2018 PKP Intercity uruchomi nowe połączenia. Na sieć kolejową wyjedzie każdego dnia średnio o 17 pociągów więcej niż w tym roku. Nowe połączenia IC połączą Pomorze i Podkarpacie, wrócą także pociągi do Hrubieszowa i Sandomierza. W relacji Gdynia – Przemyśl pojedzie TLK Małopolska , z Jeleniej Góry do Szczecina IC Barnim , a z Trójmiasta do Rzeszowa pociąg TLK  Biebrza .
Dodatkowe   kursy weekendowe zostaną uruchomione w relacjach: Wrocław – Katowice (TLK Lompa ) i Poznań – Gdynia (TLK Molo ).
Od grudnia  na  trasę   Gliwice   –   Warszawa  wyjedzie pociąg ekspresowy EIC  Górnik . 
 
Nowe połączenia międzynarodowe pojawią się w relacjach: Katowice – Wiedeń i Warszawa – Brześć.
Koleje Ukraińskie w porozumieniu z PKP Intercity uruchomią dodatkowe składy pasażerskie między Przemyślem a Odessą i w relacji Chełm – Kowel. Szczegółowe informacje o ofercie na : intercity.pl .
 
Dostosowanie do prac modernizacyjnych
 
W związku z kontynuacją modernizacji pociągi jadące z Warszawy do Lublina kursują przez Łuków i Parczew. Dodatkowo dla składów, które jadą z kierunku Krakowa i Wrocławia do Lublina, od Radomia zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Dla składów PKP Intercity kursujących na trasie Warszawa – Poznań obowiązuje trasa objazdowa przez Inowrocław i Gniezno. 
 
Efekty inwestycji PLK
 
Lepszy dostęp do kolei zapewniają   podróżnym oddane w tym roku przystanki:  

Gorzów Wielkopolski Wschodni, Wólka Orłowska i Sucha Beskidzka Zamek. Podróżni korzystają już także ze zmodernizowanych peronów na stacjach: Jelenia Góra, Jaworzyna Śląska , Libiąż oraz w  Międzyzdrojach, Wydartowie i Witaszycach. Od grudnia wygodniejszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy   i turyści na stacjach i przystankach:   

Szczecin Gumieńce,  Krzywin Gryfiński, Widuchowa,   Pacholęta, Chojna.

Wyższy komfort podróżowania koleją, lepsza dostępność infrastruktury dla wszystkich grup podróżnych, lepsza oferta przewozowa i wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym, takie będą efekty prowadzonych modernizacji i remontów PLK na liniach kolejowych. 

Pełna informacja dla podróżnych 
 
W weekend wprowadzenia nowego rozkładu jazdy (9-10 grudnia) w 11 lokalizacjach podróżni mogą liczyć na wsparcie mobilnych informatorów PKP Intercity  w: Krakowie (Główny), Katowicach, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Warszawie (Centralny, Wschodni  i Zachodni) oraz Szczecinie. 
 Informacji   udzielać   będą   tam   także   pracownicy InfoDworców.
 
Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić pasażerom kompleksową informacją o podróży oraz  jej  najwyższy komfort.
Informacje   o rozkładzie jazdy są   na stacjach i przystankach w formie plakatów i w internecie na :
 
Znajdują się tam informacje o rozkładzie jazdy wszystkich przewoźników.
 Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. 
 
 
 
 
Info i foto : PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.