Wydanie nr 171/2019, Czwartek 20.06.2019
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

44 km białej i czerwonej wstążki. Imponująca instalacja dedykowana Lechowi Wałęsie w 35.lecie przyznania Mu Pokojowej Nagrody Nobla

44 km białej i czerwonej wstążki. Imponująca instalacja dedykowana Lechowi Wałęsie w 35.lecie przyznania Mu Pokojowej Nagrody Nobla fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
“Koncert na Wstążki z okazji 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla” to pełna nazwa instalacji artystycznej na Targu Węglowym autorstwa Jerzego Janiszewskiego (autora logo “Solidarności”). Od 29.09 br., przez maksymalnie dwa tygodnie będzie można oglądać i słuchać szumiącego na wietrze imponującego dzieła składającego się z 44 km białej i czerwonej wstążki, pociętej na 5200 sztuk (każda o długości 8 metrów) i umocowanej na siatce na wysokości 18 metrów. Tego samego dnia zainaugurowano gdański Szlak Wolności i Lecha Wałęsy, który prowadzić będzie przez miasto śladami bohatera “Solidarności”.

Patrząc z Targu odbiorca widzi po prostu barwy narodowe, czy też barwy zawarte w logo “Solidarności”, jednak z perspektywy lotu ptaka wstążki układają się w gigantyczny portret Lecha Wałęsy (rozpiętość instalacji wynosi 32/26 metrów). Wstążkowy wizerunek bohatera “Solidarności” inspirowany jest zdjęciem z 1980 r. wykonanym przez reportera Associated Press: Bjoerna Elgstranda.

Tego samego dnia, na ścianie plebanii kościoła św. Brygidy przy ul. Profesorskiej odsłonięto pierwszą tablicę Szlaku Wolności Lecha Wałęsy. Na plebanii kościoła św. Brygidy, dzięki pomocy ówczesnego proboszcza ks. prał. Henryka Jankowskiego, Lech Wałęsa przyjmował delegacje zagraniczne (tu rozmawiał m.in. z premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i amerykańskim senatorem Edwardem Kennedym), spotykał się z działaczami podziemnej “Solidarności”, dziennikarzami zachodnich mediów.

Inspiracją dla Szlaku jest wydany kilka lat temu przez miasto Gdańsk przewodnik “Gdańsk według Lecha Wałęsy” (autorstwa Piotra Adamowicza, Andrzeja Drzycimskiego i Adama Kinaszewskiego).

Kolejne punkty na Szlaku Wolności Lecha Wałęsy będą pojawiać się sukcesywnie do końca 2018 r. (na pewno tablice pojawią się przy ul. Wrzosy na Stogach i przy ul. Pilotów na Zaspie, gdzie Noblista mieszkał, ale nie tylko). Oprócz tablicy przy ul. Profesorskiej, pojawiły się już także te:

  • na budynku przy ul. Dmowskiego 13 (dawnej siedzibie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ)
  • przy al. Grunwaldzkiej 103, gdzie znajdowała się (do ogłoszenia stanu wojennego) główna siedziba Związku,
  • na fasadzie Hali Olivii – miejscu I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r.

Szlak Wolności Lecha Wałęsy nie wyczerpuje pomysłu na zwiedzanie miasta nietypową, konkretną trasą. W planach są także szlaki literackie - wiodące śladami bohaterów książek Stefana Chwina i Pawła Huelle.


Wykonawcą instalacji Jerzego Janiszewskiego jest Fundacja Urban Forms i kilka innych gdańskich firm. Przy realizacji projektu pracowało ponad 20 osób. 

 

źródło: Izabela Biała/ gdańsk.pl 

zdjęcie główne: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

video i zdjęcia w galerii: redakcja 

Katarzyna De Guzman

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.