Wydanie nr 168/2019, Poniedziałek 17.06.2019
imieniny: pokaż (15 imion)Izaura, Drogomysł, Radomił, Hipacy, Franciszek, Adrianna, Gundolf, Marcjan, Rajner, Adolf, Waleriana, Awit, Awita, Piotr, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Sołdek" kończy 70 lat – zapraszamy na urodziny!

„Sołdek fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
19 października Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek”zaprasza na 70-te urodziny rudowęglowca. Doniosła okazja wymaga stosownej oprawy, dlatego podczas uroczystości poświęcona zostanie nowa bandera statku, a także odnowiony akt poświęcenia jednostki.

6 listopada 1948 roku w Stoczni Gdańskiej zwodowano pierwszy polski statek zbudowany po II wojnie światowej – „Sołdek” ."Płyń po morzach i oceanach..." słowa te wypowiadała Helena Sołdek, matka chrzestna  tej jednostki. Na trybunie ustawionej przy dziobie rudowęglowca żonie towarzyszył Stanisław Sołdek, traser i przodownik pracy, którego nazwisko widniało na burcie statku.

22 października 1949 roku „Sołdek” ruszył w rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Następnego dnia – 26 października 1949 roku, statek wypłynął w swój pierwszy rejs z węglem do belgijskiego portu.

Rudowęglowiec przez ponad 31 lat odbył 1479 podróży morskich do Danii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Przewiózł w sumie ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza zawijając do 60 portów. Niezwykle pracowity etap eksploatacji zamknął 30 grudnia 1980 roku: ostatni rejs z ładunkiem 2200 ton węgla ze Szczecina odbył do duńskiego portu Odensee. Drugie życie, jako statek - muzeum, „Sołdek”rozpoczął przy nabrzeżu gdańskiej Ołowianki 17 lipca 1985 r. Dziś rudowęglowiec jest gdańskim oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego, turystycznym magnesem i stałym elementem krajobrazu Wyspy Ołowianki.

Losy statków zwykle bywają podobne – na ogół po zakończeniu eksploatacji, jednostki podlegają złomowaniu, niektóre z nich znajdują spoczynek na dnie mórz i oceanów. Niewielka jest liczba tych, które po zakończeniu służby zostają zachowane i rozpoczynają „drugie życie” jako statki-muzea. Statek-muzeum „Sołdek” swoją szansę wykorzystał doskonale – wrósł w miejski pejzaż, jest nie tylko pomnikiem historii, ale też symbolem, do którego nie tylko gdańszczanie mają sentyment. „Sołdek” grał w filmach, był teatralną sceną, jest miejscem wystaw, zajęć edukacyjnych, a stale rosnąca frekwencja tylko potwierdza w jak świetnej nasz jubilat jest formie.

 

Uroczystość odbędzie się o godzinie 13.00  na nabrzeżu Ołowianki, przy jubilacie – czyli „Sołdku”. Zapraszamy!​

 

 

 

 

 

Info i foto: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

 

Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Pamela Rosa Flores
Pamela Rosa Flores 17.10.2018, 07:55
Udzielamy pożyczek natychmiastowych o oprocentowaniu 2%. Jesteśmy
również inwestorami i możemy inwestować w Twój biznes. Aby uzyskać
więcej informacji, napisz na adres pamelarosaflores11@gmail.com.