Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ciężar na plecach ucznia podstawówki.

  • Wydanie nr 88/2024
  • 17 stycznia 2019, 13:03
  • Redakcja
  • Wiadomości
Ciężar na plecach ucznia podstawówki. fot. pixabay
Pod koniec ubiegłego roku Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie województwa pomorskiego przeprowadziła ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Oceną objęci byli uczniowie z 36 miejskich i wiejskich szkół podstawowych naszego województwa. Ogólnie przebadano 10 316 uczniów, co stanowi 51,5 % dzieci uczących się w tych szkołach.

Główny Inspektor Sanitarny zalecił, by waga tornistra/plecaka nie przekraczała 10 do 15% masy ciała ucznia. Zbyt ciężki tornister/plecak wpływa na zmniejszenie pojemności płuc, może przyczynić się do nasilenia bólów pleców, a także kształtowania nieprawidłowej statyki ciała dziecka, czego efektem może być skrzywienie kręgosłupa.

Dzieci nadal noszą za ciężkie tornistry.

Z badania wynika, że wśród 10316 przebadanych uczniów szkół podstawowych, 1779 miało przekroczony ciężar tornistra/plecaka powyżej 15% masy ciała, co stanowi 17,2% przebadanych dzieci.

Należy zwrócić uwagę, że na ciężar tornistra/plecaka ucznia ma wpływ nie tylko rodzaj materiału, z jakiego został wykonany (pusty plecak/tornister waży od 0,5 do 2 kg). Również noszenie w nim przedmiotów nie związanych z programem nauczania (np. zabawki, pamiętniki), noszenie dodatkowych słowników i książek, ale także podręczników i zeszytów z przedmiotów, które nie odbywają się w danym dniu. Duży wpływ na to, jaką zawartość kryją uczniowskie tornistry/plecaki mają rodzice. To w dużej mierze od ich nadzoru zależy, co młodsze dzieci pakują do swoich „teczek” i mogą zapobiec niepotrzebnemu przeciążeniu dziecięcego kręgosłupa.

Podręczniki szkolne można zostawiać w szkole.

Wymóg umożliwiający uczniom zostawianie części podręczników i szkolnych przyborów w szkole nałożony został na dyrektorów szkół w roku 2009 w zapisie § 4a do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z późn. zm.). Każda szkoła rozwiązuje ten problem w inny sposób – część kupuje szafki dla uczniów, część wyznacza miejsca, w których uczniowie mogą zostawiać swoje podręczniki lub przybory szkolne.

Prawidłowe nawyki zdrowotne.

Kształtujmy w naszych dzieciach prawidłowe nawyki zdrowotne w oparciu o niezbędne wiadomości z dziedziny higieny i profilaktyki. To od nas zależy, jaki kręgosłup, nie tylko moralny, będą w przyszłości miały nasze dzieci. Zadbajmy o to od początku ich szkolnej edukacji, później nie będzie „prosto”.

Czy wasze dzieci również znajdują się w niechlubnym gronie noszących przeciążone tornistry/plecaki?

Czekamy na państwa opinie i komentarze.

 

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.