Wydanie nr 233/2019, Środa 21.08.2019
imieniny: pokaż (9 imion)Bernard, Franciszek, Joanna, Męcimir, Adolf, Filipina, Emilian, Baldwin, Baldwina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uwierzyła w internetową miłość lekarza z misji ONZ. 55-latka straciła ponad 200 tys. zł

Uwierzyła w internetową miłość lekarza z misji ONZ. 55-latka straciła ponad 200 tys. zł fot. pixabay.com
55-letnia kobieta straciła ponad 200 tys. zł. po tym, jak została oszukana przez osobę podającą się za lekarza misji pokojowej ONZ. Kobieta kilka razy przelała pieniądze na konto wskazane przez oszusta, który powiedział jej, że chce zamieszkać z nią w Polsce i spędzić z nią resztę życia, ale niestety nie może opłacić swojej podróży i pobytu, ponieważ na misji nie może korzystać ze swojego konta. Policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości i zatrzymaniem sprawcy i przestrzegają przed oszustami.

Policjanci z Gdańska pracują nad sprawą oszustwa, którego ofiarą jest mieszkanka Gdańska. 55-letnia kobieta padła ofiarą internetowego oszusta, z którym nawiązała znajomość pod koniec grudnia ubiegłego roku na jednym z portali randkowych. Garret Leo podawał się za lekarza chirurga- ortopedę pracującego na misji ONZ w Afganistanie. Kobieta zaczęła z nim korespondować. Początkowo w języku angielskim, później z użyciem internetowego translatora. Po kilku tygodniach Garet wyznał kobiecie miłość i napisał, że chciałby zamieszkać z nią w Polsce i wziąć z nią ślub. Oszust podkreślił również, że jego podróż i pobyt w Polsce będzie możliwy tylko wtedy, jeżeli kobieta go w całości opłaci...ponieważ on, w Kabulu gdzie stacjonuje, nie może korzystać ze swojego konta bankowego. Pokrzywdzona po rozmowie z nim otrzymała wiadomość mailową a napisem ONZ, w którym otrzymała dane do wpłaty za urlop mężczyzny w Polsce, pokrzywdzona wybrała najdłuższy, za który miała zapłacić zgodnie z dyspozycją w mailu ponad 24 tys. zł. Potem przychodziły kolejne maile z poleceniami wpłat m.in. za bilet lotniczy, ubezpieczenie, opłaty lotniskowe itp. W sumie kobieta przelała ponad 200 tys. zł. Kiedy kobieta otrzymała kolejną wiadomość o tym, że mężczyzna z powodu trwającej wojny nie może opuścić lotniska i że potrzebny jest tym razem prywatny śmigłowiec, za który pokrzywdzona ma zapłacić kolejne kilkadziesiąt tysięcy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. W banku, do którego poszła pokrzywdzona potwierdzono jej przypuszczenia. Wczoraj kobieta w komisariacie policji złożyła zawiadomienie w sprawie oszustwa. Policjanci powiadomili prokuraturę i pracują nad tą sprawą, aby ustalić tożsamość i zatrzymać sprawcę tego przestępstwa. 

Policjanci przypominają:
Przestępcy w sieci posuwają się do najróżniejszych metod. Oszustwo na żołnierza, lekarza, budowniczego mostów w dalekich krajach jest jedną z form tego procederu i nie jest czymś nowym. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas wpłacania pieniędzy lub przekazywania innych korzyści. Pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji czy rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Coraz częściej do popełniania przestępstw wykorzystują uczucia i emocje. Tak jak chociażby w opisanej historii.

Info: KWP Gdańsk

Katarzyna De Guzman

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zofia
Zofia 08.02.2019, 07:48
Miała za dużo forsy a za mało rozumu !!! Dała dobrowolnie wiec gdzie tu mowa o oszuście,moze podać numer mojego Konta ? co prawda nie jestem doktorskiej ale forsę tez przyjmę.
Ziuta
Ziuta 07.02.2019, 19:00
Miał być powrót i bara bara w wieku co by tu powiedzieć balzakowskim a okazało się, ze nie tylko nie będzie szczytowania ale nawet gry wstępnej ! Była przygotowana i napalona /kusa haleczka, koronkowe majteczki, jedna broszka przy klapie druga wygolona, gadżety pod poduszką i takie tam/. A przystojny Pan Oficer nie zapewnił Jej nawet gry wstępnej ! No to się kobieta wkur…wiła na Pana Oficera i poszła na Policję ! I ja się babie nie dziwię ! Każda by się wkur…wiła ! Żadna kobieta nie wybaczy takiego poniżenia ! Która z Was chciała by szczytować z konieczności z szeregowcem OTK ? No która ? Żadna ! Prawda ? Pozdrawiam !
Jin
Jin 07.02.2019, 23:30 (odpowiedź do Ziuta)
Nieważne co sobie myślała.
Oszustwo jest oszustwem i jest karalne, a Ty na pewno jesteś zwykłym HAMEM (prostakiem).
Jak cała reszta, która potrafi tylko ubliżać kobiecie, a tak na prawde to wcale jej nie zna.
Jedyne co można jej zarzucić to, że była zbyt naiwna.
Z resztą tak jak i wielu innych ludzi, którzy sobie zbyt wiele obiecują.
Mamka
Mamka 07.02.2019, 18:45
A można myśleć, że 55 letnia kobieta to dorośle mysląca osoba .A tu zdziwienia rozum kilku letniego dziecka.
Ziuta
Ziuta 07.02.2019, 05:22
Myślała kroczem bo nie głową !