Wydanie nr 23/2020, Czwartek 23.01.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Koalicja wybrała, teraz chce odwołać. Sylwia Celmer straci posadę starosty? „Wnioskodawcy prawdopodobnie kierują się niespełnionymi ambicjami.”

Koalicja wybrała, teraz chce odwołać. Sylwia Celmer straci posadę starosty? „Wnioskodawcy prawdopodobnie kierują się niespełnionymi ambicjami.” fot. Profil FB - Sylwia Celmer
Najpierw w kontrowersyjny sposób rządząca większość wybrała Sylwię Celmer na stanowisko starosty sztumskiego. Głosy sprzeciwu wywoływał fakt, iż zgłoszona kandydatka nie pochodziła z grona radnych. Zwycięstwo było symboliczne – teraz koalicja chce odwołania „swojego” starosty.

To może być ewenement w skali kraju. Rządząca większość w radzie zgłasza i wybiera swojego kandydata na starostę. Po zaledwie pięciu miesiącach składa wniosek o jego odwołanie.
O co tu chodzi? - to pierwsze pytanie jakie się nasuwa.

Wnioskodawcy (Zbigniew Pędziwilk, Sylwia Kubik, Karolina Skowrońska, Dobrosława Frączek oraz Marcin Jarocki) w uzasadnieniu twierdzą, że utracili zaufanie do szefowej zarządu. Głównym argumentem ZA odwołaniem jest jednak problem związany ze stosunkiem pracy Sylwii Celmer. Zdaniem radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem – Sylwia Celmer po wyborze na stanowisko starosty nie zrezygnowała z pracy w KRUS, co w ocenie wnioskodawców narusza ustawę o samorządzie powiatowym i może stanowić asumpt do zakwestionowania skuteczności prawnej czynności i aktów dokonywanych przez zarząd obsadzony niezgodnie z prawem.


Sylwia Celmer odpowiada na zarzuty i nie kryje zaskoczenia.

Dla Sylwii Celmer, to przede wszystkim cios od własnego zaplecza politycznego. Sama zainteresowana nie zgadza się argumentami zawartymi w złożonym piśmie. Zdaniem szefowej zarządu - wniosek jest zupełnie bezzasadny i może być podyktowany „niechęcią osobistą i niespełnionymi ambicjami.”
Poprosiliśmy starostę o ustosunkowanie się do zarzutów podnoszonych we wniosku: (treść w załączniku do artykułu)
1. Naruszenie art. 26 ptk.3 ustawy o samorządzie powiatowym.
2. Utrata zaufania Radnych.


Pierwszy głos w sprawie zabrał mecenas Stanisław Ziętek (cała opinia prawna dostępna w załączniku). W przesłanym stanowisku możemy poznać wykładnię prawną na temat stosunku pracy pani Sylwii Celmer w KRUS. W podsumowaniu mecenas stwierdza:

„Osoba, która została wybrana na członka zarządu powiatu jest zobowiązana złożyć wniosek o urlop bezpłatny u dotychczasowego pracodawcy, będącego jednostką administracji rządowe, w terminie 7 dni od dnia wyboru. Z niekwestionowanego stanu faktycznego wynika, że Pani Sylwia Celmer wymogu tego dopełniła, zatem wniosek o odwołanie jej ze stanowiska Starosty, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym jest niezasadny.”


W wypełnianiu obowiązków Starosty Sztumskiego kieruję się dobrem wszystkich mieszkańców – odpowiada Sylwia Celmer.

Do naszej redakcji wpłynęła również odpowiedź pani starosty.
W piśmie Sylwia Celmer ustosunkowuje się do zarzutów, które były podnoszone w mediach. Mowa o kwestii niewywiązywania się z obowiązków przez szefową zarządu.

Odnosząc się do Państwa zapytania chcę oświadczyć, że wniosek o moje odwołanie z funkcji starosty złożony przez grupę radnych, nie ma w żaden sposób merytorycznego uzasadnienia. Jestem zaskoczona, że wniosek wpłynął od osób, które jesienią mnie wybierały i powierzyły tę funkcję.  Podnoszone argumenty o rzekomym złym wykonywaniu powierzonych obowiązków oraz utracie zaufania nie mają odzwierciedlenia w faktach, gdyż dotychczas podczas każdej sesji Rady Powiatu sprawozdania z działalności Zarządu, którym kieruję były przyjmowane przez radnych jednogłośnie i nie wzbudzały w nich wątpliwości.

Uważam, że wnioskodawcy nie kierują się merytoryczną oceną mojej pracy. Należy zaznaczyć, że Zarząd nie jest jedno osobowym, a kolegialnym organem. Zaskoczeniem jest dla mnie, że współdecyzyjny  członek Zarządu, również taki wniosek podpisał. Może było to do przewidzenia, skoro pani radna Sylwia Kubik, tuż po wyborach była wstanie opuścić swoją dotychczasową grupę, co świadczy o jej niestabilności. Wnioskodawcy prawdopodobnie kierują się niechęcią osobistą i niespełnionymi ambicjami.  Można również przypuszczać, że złożony wniosek o dowołanie starosty ma „zatuszować” sprawę wniosku o wygaszenie mandatu Przewodniczącej Rady Powiatu Pani Dobrosławy Frączek. Obecna sytuacja znacząco ogranicza zaufanie do osób, z którymi współpracuję.  Uważam, że sytuację tę należy jak najszybciej ustabilizować aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy na rzecz powiatu.

Nieoficjalnie jest mi wiadomo, że ta sama grupa radnych,  w nieco zwiększonym składzie, już w grudniu 2018 r. (2 tygodnie po wyborach)  zbierała podpisy pod moim odwołaniem. Tamten wniosek jednak  nie wpłynął. Dziś mówimy o kolejnym wniosku, który wpłynął do kancelarii naszego urzędu, a o jego istnieniu można było uzyskać informację z lokalnych mediów. Faktem jest, że grono osób jakie wniosek popierały w grudniu 2018 r. zmniejszyło się znacząco. Jakie będzie oficjalne rozstrzygnięcie przekonamy się w najbliższym czasie.

Reasumując chcę z całą stanowczością zaznaczyć, że w wypełnianiu obowiązków Starosty Sztumskiego kieruję się dobrem wszystkich mieszkańców i nie zamierzam ulegać naciskom wąskich grup biznesowo-politycznych.

Z pewnością cała dyskusja będzie nabierała tempa. Już dzisiaj możemy spodziewać się wymiany argumentów podczas sesji o godzinie 15:30 (wideo poniżej) . Głosowanie w sprawie odwołania może mieć miejsce w trakcie następnego posiedzenia.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Załączone pliki do pobrania (3)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (181)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
kolin
kolin 03.05.2019, 19:18
Panie Cymerys , poprzednia Rada była podobnej konstrukcji i całe te dywagacje o odpowiedzialności itp. można między bajki włożyć , co wyprawialiście z P. Serocką. Dziwnym trafem pewne małżeństwo z Dzierzgonia próbuje , uprzednio jak i teraz rozdawać karty i obstawiać stanowiska z własnym udziałem. Nieładnie , oj nieładnie
kononowicz
kononowicz 03.05.2019, 17:03
trzeba to komentować żeby mieli swiadomosć że to nie Prywatny Folwark
panów K z Nowej WSI,samozwańczego redaktora,pseudo działaczy PiS,małżeństwa SZ z Dzierzgonia,powiatowego inteletualisty Leszka S i reszty tych farbowanych lisów ,wszyscy to Sami Swoi i pseudo opozycja,
won won won
Młody Polak
Młody Polak 03.05.2019, 13:28
..............................kolejny raz obserwowałem zachowanie Obatela Czarneckiego na Trybunie Honorowej. To jest wyjątkowy ham ! Nie przestrzega żadnych zasad. Przepycha się, depcze ludziom po butach, staje na palcach co by był bardziej widoczny na kamerach i w końcu udaje mu się stanąć za Panem Prezydentem Dudą. Dziwie się, ze jeszcze nikt nie walnął go w łeb za takie zachowanie !
Znajoma
Znajoma 03.05.2019, 11:58
Sylwia co ty za głupoty nagadałaś wstydu nie masz dziewczyno.
Postępuj tak dalej a zostaniesz sama żenada.
Lii
Lii 03.05.2019, 12:05 (odpowiedź do Znajoma)
Ale jakie głupoty wiadomo że chodzi o biznes PS. Teraz to nie sex afera tylko biznes afera
Barbara
Barbara 03.05.2019, 09:54
Ale jaka sex afera?, ze kto z kim? On z nim, ona z nimi, ona z nia, czy jak ?