Wydanie nr 194/2020, Niedziela 12.07.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Feliks, Paweł, Leon, Epifania, Jan Gwalbert, Leona, Weronika, Euzebiusz, Andrzej, Henryk, Natan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wypuszczanie lampionów szczęścia może grozić karą pozbawienia wolności

Wypuszczanie lampionów szczęścia może grozić karą pozbawienia wolności fot. WWF Poland
Nie wypuszczajmy lampionów „szczęścia” na pożegnanie wakacji, bo stanowią zagrożenie pożarowe i zanieczyszczają środowisko. Co więcej w świetle prawa lampiony są bezzałogowymi statkami powietrznymi i ich wypuszczanie poza zasięg wzroku jest naruszeniem prawa – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

W tym roku lampiony „szczęścia” cieszyły się mniejszym zainteresowaniem na wybrzeżu – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Jednak wciąż niedopalone resztki lampionów i ich konstrukcje z cienkich drutów były znajdowane na brzegu Bałtyku. Pomimo ubiegłorocznych apeli i kolejnych przypadków wywołania pożarów przez lampiony, znaleźli się amatorzy na zakup lampionów. Mogą za to grozić poważne konsekwencje prawne.
 
Zgodnie z obowiązującym prawem, w tym Prawem lotniczym*, kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego narusza przepisy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Jeżeli robi to nieumyślnie grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do jednego roku. Takim naruszeniem przepisów jest wypuszczanie lampionów poza zasięg wzroku, co dzieje się w zdecydowanej większości przypadków, bo człowiek nie jest w stanie kontrolować trasy ich przelotu.
 
Lampiony należy traktować też jak otwarte źródła ognia, które w zależności od warunków atmosferycznych mogą przemieszczać się na wysokość kilkuset metrów oraz na odległość kilku kilometrów. Zagrożenie zapaleniem wzrasta jeszcze bardziej w okresie suszy. Dodatkowym zagrożeniem jest możliwość zapalenia się materiału tworzącego powłokę lampionu. Osoba podpalająca materiał palny przeznaczony do podgrzewania powietrza w lampionie nie jest w stanie przewidzieć jakim torem będzie przemieszczał się lampion oraz w jakim czasie wypali się paliwo w lampionie. W instrukcjach obsługi lampionów umieszczane są zapisy m. in. o nie stosowaniu ich na terenach, które mogą łatwo ulec zapaleniu tj. łąki i lasy, co ze względu na nieprzewidywalność toru lotu wynikająca ze zmiennych warunków atmosferycznych szczególnie w rozkładzie pionowym jest niewykonalne. Dodatkowo należy uwzględnić fakt, że lampiony oznaczają zaśmiecanie środowiska i niszczenie krajobrazu. Powstałe po wypaleniu odpady wiatr może przenosić na duże odległości. 
 
Do skutków, jakie niesie za sobą wypuszczanie lampionów należy dodać negatywny wpływ, jaki lampiony mogą mieć dla flory i fauny – dodaje Średziński. - Wewnętrzna konstrukcja lampionów składa się z cienkich metalowych drutów i może stanowić zagrożenie dla zwierząt. Istnieje bowiem ryzyko połknięcia ich przez zwierzę lub zaplątania się w nie. Ornitolodzy uważają również, że lampion może płoszyć ptaki. Jeśli zawiśnie na drzewie odstrasza gniazdujące w pobliżu ptaki, które mogą porzucić swój lęg, bo będą bały się zawieszonego na drzewie odpadu.
 
Najlepszym sposobem byłoby wycofanie lampionów ze sprzedaży. Brakuje jednak odpowiednich decyzji. Każdy z nas może jednak mieć wpływ na zmniejszenie zagrożenia ze strony lampionów. Nie kupujmy i nie wypuszczajmy lampionów. Zwracajmy też uwagę innym, którzy planują puszczanie lampionów. Podobnie powinni zachowywać się organizatorzy imprez masowych, w których programie wciąż pojawiają się „atrakcje” w postaci lampionów.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

WWF Poland
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zainteresowana
Zainteresowana 09.04.2018, 11:28
Ale wyssany z palca artykuł:

" Puszczanie lampionów w Polsce jest legalne i nie potrzeba na to żadnych pozwoleń. W 2012r UOKiK wydał oświadczenie (w związku z wnioskiem o wprowadzenie zakazu sprzedaży lampionów), w którym uznał, że lampiony używane zgodnie z instrukcją obsługi są bezpieczne i nie wymagają specjalnego nadzoru.

Przy wypuszczanych w Polsce setkach tysięcy takich lampionów notuje się rocznie kilka incydentów. Statytystycznie więc ryzyko wypadku jest bardzo małe, mimo wszystko trzeba pamiętać, że jeśli coś się stanie winę ponosi użytkownik lampionu. Nie zanotowano do tej pory żadnego wypadku związanego z lampionem w ruchu lotniczym w Polsce.

Na rynku można kupić ekologiczne lampiony szczęścia, które zamiast drutu mają ognioodporny i biodegradowalny sznur, nie zaśmiecają terenu oraz nie kaleczą zwierząt."