Wydanie nr 116/2024, Czwartek 25.04.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czernin: Upamiętnili 70. rocznicę śmierci "Żelaznego" - mszą św., rajdem i koncertami – 28.06.2016

Czernin: Upamiętnili 70. rocznicę śmierci "Żelaznego" - mszą św.,… fot. Materiały organizatorów
W 70. rocznicę śmierci Zdzisława Badochy „Żelaznego” w Czerninie odbyły się uroczystości upamiętniające. Odsłonięto tablicę pamięci z informacją o „Żelaznym”, a podczas mszy św. w Czerninie uhonorowano medalem Orderu Św. Stanisława żołnierza wyklętego - Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”.

Dodajmy, że J. Bandzo „Jastrząb” ochraniał mjr Łupaszkę.

Pomniki historii

Oprócz wymienionej we wstępie tablicy, w Czerninie w pobliżu fermy znajduje się odsłonięty 10 lat temu pomnik "Pamięci żołnierzy szwadronu "Żelaznego". Odsłonięcia dokonała grupa przyjaciół i sympatyków żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.Głaz, na którym znajduje się tablica, został ustawiony w latach 60-tych przez świadka śmierci "Żelaznego", wileńskiego partyzanta Stanisława Szczykno "Stacha", z zamiarem wykonania w przyszłości takiej inskrypcji. W ramach obchodów odbyła się msza św., w której wziął udział ks. biskup Jacek Jezierski, wygłaszając kilka słów do zgromadzonej młodzieży.

Koncerty i odznaczenia

Inną odsłoną obchodów 70. rocznicy śmierci „Żelaznego” w Czerninie było uroczyste zakończenie XIV Rajdu „Pieszego Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Łupaszki", w którym uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych Sztumu (m.in. Ryszard Wirtwein, z-ca burmistrza Sztumu i Piotr Stec, radny powiatu sztumskiego ). Sam rajd rozpoczął się już 25 czerwca w Chojnicach, a gra terenowa w Czerninie liczyła się w ogólnej klasyfikacji całej rywalizacji.

Patriotyczne koncerty w wykonaniu rapera Tadka Polkowskiego i grupy Contra Mundum dobrze wpisały się w obchody i ideę rajdu. W przerwie wydarzenia organizatorzy Rajdu (w tym prof. Piotr Niwiński i ) zostali odznaczeni przez p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka medalem „Pro Patria”. Medal ten otrzymał także Leszek Dobrzyński za wkład w organizację rajdu.

 

Wyniki rajdowej klasyfikacji (osoby nagrodzone):

I miejsce – patrol „Rój”

II miejsce – patrol „Zapora”

III miejsce – patrol „Jastrząb”.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Karol
Karol 06.07.2016, 10:55
Ciekawe czy rzeczywiście Wyklętych było 1600 jak twierdzi Ludwik Dorn czyli to liczba założona? Dla mnie wyklęci to bohaterowie, ale tez stracency. Z gory wiedzieli ze zgina...
mola
mola 06.07.2016, 09:14
najwyższa pora na przywrócenie pamięci, zanim ślady całkowicie zatrze czas