Wydanie nr 275/2020, Czwartek 1.10.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Numery PESEL milionów Polaków skradzione. Co zrobić jeżeli i nasze dane trafiły w ręce złodziei? - 29.08.2016

Skradzione dane mogą posłużyć przestępcom do zaciągania kredytów na nasze nazwiska. Oprócz samych numerów PESEL skradziono takie dane jak: imiona i nazwiska, nr dowodów osobistych, miejsca zameldowania oraz obywatelstwo. Dzięki tym informacjom złodzieje z łatwością mogą obciążyć nasze konta niespodziewanymi zobowiązaniami. Jeżeli mamy podejrzenia, że ktoś włamał się na nasze konto musimy natychmiast to zgłosić.

Jak informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych: w związku z doniesieniami prasowymi o wycieku danych z bazy PESEL, GIODO zwróci się do prowadzącej sprawę prokuratury o przekazanie informacji na temat poczynionych w sprawie ustaleń.

Z komunikatu dostępnego na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wynika, że prowadzi ona śledztwo w tej sprawie. Jak informuje w swoim komunikacie, „Wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych, przykładowo jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań”.

W związku z podejrzeniem, że dane wielu tysięcy osób mogły dostać się w ręce osób nieuprawnionych, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) wystąpi do prokuratury o przekazanie informacji na temat poczynionych w sprawie ustaleń.

Ponadto, o ile zajdzie taka konieczność, GIODO podejmie stosowne działania przewidziane w przepisach o ochronie danych osobowych.

Osoby, które podejrzewają, że ich dane zostały wykorzystane w sposób naruszający przepisy karne, mogą złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa bezpośrednio do organów ścigania. Warto również założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej. Otrzymamy wtedy informacje o każdej próbie zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko. 


 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Dudek
Dudek 04.11.2017, 16:33
Phi, w ZUS pracownice mogą chyba bezkarnie handlować danymi osobowymi ubezpieczonych ... Sprawa ponoć rozwojowa.