Wydanie nr 269/2020, Piątek 25.09.2020
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elbląg pełen wrażeń

Elbląg to miasto niepowtarzalne, rozwijające się, alternatywne. Z jednej strony nowoczesne, ambitne, wychodzące naprzeciw trendom, a z drugiej zachwycające zabytkową architekturą i malowniczymi pejzażami Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław. Elbląg jest po prostu niezwykły.

O wyjątkowości tego miasta decyduje również w dużym stopniu położenie geograficzne. Blisko stąd nad Morze Bałtyckie czy Zalew Wiślany. W okolicy również znajduje się wiele atrakcji turystycznych takich jak: jedyna na świecie droga wodna z systemem pochylni i śluz na Kanale Elbląskim, wzgórze katedralne we Fromborku czy Zamek Krzyżacki w Malborku. Niedaleko również z Elbląga na zachwycającą przyrodą Warmię i do granicy z obwodem kaliningradzkim.

Historia i zabytki

Elbląg jest najstarszym miastem w województwie i jednym z najstarszych miast w Polsce. Założony w roku 1237 przez Zakon Krzyżacki na terenach dawnej osady Truso. Ponad 777 letnia historia sięga udziału w hanzeatyckim związku miast, rozbudowy portu i rozwoju handlu morskiego oraz okresu II wojny światowej, podczas której prawie całkowicie zniszczona została zabudowa Starego Miasta oraz Śródmieście. W Elblągu pozostało wiele śladów przeszłości krzyżackiej jak i polskiej.

Katedra pw. Św. Mikołaja - XIII wieczna świątynia z najwyższą wieżą kościelną po prawej stronie Wisły (97m) i cennym wyposażeniem wnętrza. Z wieży podziwiać można panoramę całego miasta oraz okolic. Przy sprzyjającej pogodzie ze szczytu wieży dostrzec można Wysoczyznę Elbląską, Mierzeję Wiślaną a nawet Zamek w Malborku.

Centrum Sztuki Galeria EL- mieści się w dawnym kościele dominikańskim pw. Najświętszej Marii Panny z połowy XIII wieku. W obrębie galerii zachowały się fragmenty ruin zabudowań klasztornych, na ścianach znajdują się epitafia, płyty inskrypcyjne, a na posadzkach płyty nagrobne z roku 1600.

Ścieżka kościelna- wąskie przejście pomiędzy kamienicami, łączące niegdyś trzy średniowieczne kościoły: Św. Ducha, Św. Mikołaja oraz Najświętszej Marii Panny. Ścieżka kościelna jest unikatem na skalę kraju, ponieważ jest jedynym takim zabytkiem architektonicznym z XIV wieku w Polsce.

Brama Targowa- jedyna pozostałość po średniowiecznej fortyfikacji obronnej Starego Miasta. Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w Elblągu, związany z legendą o Piekarczyku. Z najwyższej kondygnacji bramy obserwować można panoramę całego miasta, a przy dobrych warunkach pogodowych widoczna jest wieża kościoła Św. Bartłomieja w Pasłęku. Niegdyś pod Bramą Targową przejeżdżał tramwaj, w miejscu tym ułożony jest fragment torów, a w okresie letnim ustawiony jest zabytkowy tramwaj „salonka”.

Muzeum Archeologiczno- Historyczne- cieszy się opinią jednego z najbardziej nowoczesnych i zaskakujących muzeów w Europie. Regularnie odbywają się tam wystawy najnowszych znalezisk archeologicznych. Ogółem odnaleziono ponad 800 tys. artefaktów, m.in. najstarsze zachowane w Europie okulary, pierwowzór mandoliny „giterna” czy średniowieczne naczynia i dzbany o przeróżnych kształtach i wzorach np. szklane naczynie w kształcie fallusa.

Statystyk z Elbląga

Warto również wiedzieć, że w 1719 roku w Elblągu urodził się Gotfryd Achenwall uczony filozof i ekonomista, profesor uniwersytetu w Getyndze. W swoich publikacjach naukowych pierwszy raz użył pojęcia „statystyka”. Dziś uważany jest za twórcę tej nauki i nazwany został „Ojcem statystyki”.

Ambitnie, aktywnie, kreatywnie

Współcześnie Elbląg jest miastem zamieszkałym przez kreatywne społeczeństwo, które realizuje kulturowe i gospodarcze ambicje. Elbląg to miasto nowoczesne i rozwinięte, inwestujące w rozwój i przyjazne inwestorom, które w dużej mierze koncentruje się na kulturze i różnorakich imprezach promujących potencjał tego miejsca. Miasto samo w sobie jest atrakcją turystyczną przyciągającą co roku wielu turystów polskich oraz zagranicznych.

Jeden z największych i najpiękniejszych parków miejskich w Polsce- Bażantarnia jest miejscem skupiającym amatorów aktywnego wypoczynku. Liczne szlaki zachęcają do wycieczek rowerowych, pieszych, nordic walking lub joggingu. Zwolennicy spokojnych form wypoczynku mogą korzystać z wiat z przystosowanymi miejscami na grill i ognisko. W parku Bażantarnia znajduje się Góra Chrobrego, która zimą pełni funkcję centrum sportów zimowych. Wyciągi narciarskie, trasy snowboardowe, trasy narciarstwa biegowego i oświetlony stok sprawiają, że miejsce to odwiedza spora rzesza amatorów sportów zimowych. Latem na terenie Góry Chrobrego znajduje się park linowy, który jest znakomitą atrakcją dla dzieci i młodzieży.

W Elblągu w 2015 roku do użytku zostało oddane Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka”. Obiekt składa się z trzech basenów, niecki dla dzieci, kompleksu saun, dwóch jacuzzi oraz sal wypoczynkowych. Nowoczesny kompleks basenowy „Dolinka” jest znakomitym miejscem do aktywnego spędzania czasu dla całej rodziny. W mieście znajdują się również boiska sportowe oraz kryte lodowisko „Helena”.

Kolejną niesamowitą atrakcją w Elblągu jest możliwość odbycia rejsu statkiem Elwinga do Krynicy Morskiej, Fromborka, Tolkmicka, również przez Zalew Wiślany, Nogatem, Szkarpawą do Gdańska. Statek Elwinga jest w stanie zabrać na pokład 110 pasażerów, zapewniając im salon z zapleczem gastronomicznym oraz miejsce specjalnie przystosowane dla dzieci. Jest to unikat na skalę krajową, którego nie znajdziecie na żadnych wodach śródlądowych w Polsce.

Elbląg imprezowy

W Elblągu nie brakuje licznych imprez i cyklicznych atrakcji kulturalnych, do których zaliczyć można: odbywający się w marcu Festiwal Sztuki Słowa. Czy to jest kochanie?, w czerwcu Festiwal Letnie Ogrody Polityki łączący wszelakie formy ekspresji poprzez dobrą muzykę, sztuki plastyczne i spektakle plenerowe, Dni Elbląga- coroczne święto miasta z występami największych gwiazd sceny muzycznej. W sierpniu Festiwal Piosenki Wartościowej Elbląskie Noce, we wrześniu Elbląskie Święto Chleba- kilkudniowy jarmark na terenie Starego Miasta, jedna z najciekawszych imprez plenerowych i jarmarcznych na Warmii i Mazurach, Festiwal Jazzbląg- trzy dni wypełnione znakomitą muzyką, jazzowymi odkryciami i gwiazdami największego formatu. W październiku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup- jeden z najważniejszych w regionie Morza Bałtyckiego turniej tańca, skupiających najlepszych tancerzy z wielu państw świata.

Nowa „siódemka”

Rozwojowi miasta sprzyja również budowa nowego odcinka drogi krajowej s7. Projektowany odcinek leży w korytarzu transportowym Ryga- Kaliningrad- Elbląg- Gdańsk i dalej z Gdańska przez Warszawę do Odessy. Jest to obecnie największa inwestycja drogowa na Żuławach, która w przyszłości ułatwi mieszkańcom Elbląga oraz turystom podróżowanie po regionie. Budowa dwujezdniowej „siódemki” idzie pełną parą, istnieje szansa, że z Elbląga do Gdańska nową drogą pojedziemy już w 2018 roku.

 

Odwiedź Elbląg i przekonaj się sam jak rośnie w siłę, przyspiesza i jak wiele ma do zaoferowania!

Autor zdjęć: Paula Radzikowska

Inne źródła:

www.panoramio.com

www.mazurytravel.com.pl

www.skyscrapecity.com

www.turystyka.wp.pl

www.elbląg.wortale.net

 

 

Paula Radzikowska
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.