Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przemyt ćwierć tony bursztynu oraz papierosów zatrzymała Służba Celna w porcie we Fromborku - 20.10.2016

Przemyt ćwierć tony bursztynu oraz papierosów zatrzymała Służba Celna w porcie we Fromborku - 20.10.2016 fot. służba celna
Rekordowe ujawnienie Służby Celnej w porcie we Fromborku. Na rosyjskim jachcie motorowym funkcjonariusze wykryli 288 kg bursztynu i 58 tys. sztuk przemycanych papierosów. Wartość zatrzymanej kontrabandy wynosi 1,5 mln zł, samego bursztynu ponad 1 mln zł.

 Działania miały miejsce 18 października. Jednostka została wytypowana do kontroli w wyniku prowadzonej od kilku tygodni analizy ryzyka. Funkcjonariusze Wydziału Morskiego Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Gdyni we współpracy z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Elblągu oraz Placówką Straży Granicznej w Elblągu weszli na pokład jachtu tuż po jego zacumowaniu w porcie.

Celnikom towarzyszyły dwa psy służbowe wyszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych. Już na początku kontroli jednostki jeden z czworonożnych funkcjonariuszy wskazał miejsce, w którym jak się okazało, ukryte zostały papierosy. Przemyt schowany był w specjalnie skonstruowanych skrytkach na dnie łodzi. By tam dotrzeć, celnicy musieli zdemontować drewnianą podłogę jachtu i wyjąć zbiornik z paliwem. Niezbędne okazało się użycie specjalistycznego sprzętu w tym szlifierek kątowych i łomów. Pod grubą warstwą przemycanych papierosów funkcjonariusze natrafili w końcu na kilkanaście worków z bursztynem. Znajdowało się w nich prawie 288 kg jantaru, który trafi teraz do magazynów celnych. Szczegółowa kontrola jachtu trwała do późnych godzin nocnych.

Dwaj przemytnicy, obywatele rosyjscy, zostali zatrzymani. Grozi im grzywna w wysokości ponad 17 mln zł, kara pozbawienia wolności do lat 5 lub obie te kary łącznie. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Braniewie.

Inf. mł. asp. Marcin Daczko rzecznik prasowy Izba Celna w Gdyni

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Biznesmen
Biznesmen 24.10.2016, 07:47
I to mi się podoba.