Wydanie nr 275/2020, Czwartek 1.10.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ponad 600 milionów złotych na ochronę zdrowia.„Skok cywilizacyjny” na Pomorzu - 29.03.2017

Ponad 600 milionów złotych na ochronę zdrowia.„Skok cywilizacyjny” na Pomorzu - 29.03.2017 fot. Szpital Św. Wincentego a Paulo po modernizacji. Fot. Atrio Architekci Gdynia
W najbliższych latach dzięki m.in. programom unijnym na ochronę zdrowia na Pomorzu zostanie wydanych ponad 600 milionów złotych. Pieniądze trafią do szpitali, na programy zdrowotne i nowoczesne technologie.

Najbliższe lata będą kluczowe dla ochrony zdrowia w województwie pomorskim. Nie tylko ze względu na zmiany systemowe dotyczące sieci szpitali czy potencjalną likwidację NFZ, ale przede wszystkim w powodu modernizacji placówek, programy profilaktyczne i informatyzację.

Radni sejmiku przeznaczyli już 92 mln złotych na wkład własny na projekty unijne. Pozwoli to na pozyskanie jeszcze kilkuset milionów z unijnej kasy. Razem z innymi dotacjami z budżetu samorządu województwa i państwa będzie to ponad pół miliarda złotych.

Zapowiada się cywilizacyjny i jakościowy skok, jakiego dotąd na Pomorzu nie było.Już latem tego roku nastąpi rozstrzygniecie konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Wtedy ruszą prace.

Program jakościowy jako pierwszy będzie wdrożony w szpitalach spółki Copernicus. Ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość pobytu w placówkach. Ten projekt wdrożony będzie następnie we wszystkich szpitalach.

Ale najpierw sprawdzić trzeba, czy zadowalająca jest m.in. komunikacja personelu z pacjentem, bo chorzy mają mieć pełniejszą wiedzę o terapii, której są poddawani. Poza tym chory w placówce nie może czuć się bezradnie, albo jak niechciany petent.

276 miliony zostanie wydane na bloki operacyjne, oddziały ratunkowe i kardiochirurgię. W szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie wybudowane zostanie jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków operacyjnych.

Ma mieć osiem sal zabiegowych m.in. z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii i ginekologii. W nowym budynku znajdą się też oddział urologiczny z salą zabiegową i gabinetem endoskopii oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej.

W szpitalu powstanie też na pracownia dla potrzeb oddziału kardiochirurgii dziecięcej oraz rozbudowany zostanie szpitalny oddział ratunkowy. Koszt inwestycji szacowany jest na 81 milionów złotych.

Podobna inwestycja zacznie się w gdyńskim szpitalu Wincentego a Paulo. Tam także stanie nowy budynek a w nim szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny z czterema salami oraz oddziałem intensywnej terapii.

W obecnie istniejącym budynku przy Placu Kaszubskim powstaną poradnie: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologiczna, diabetologiczna, leczenia chorób naczyń, neurologii, gastroenterologii, endokrynologii i onkologii. Z kolei w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie oddział hematologiczny.

Największe środki popłyną jednak do Szpitala im. Ceynowy w Wejherowie, gdzie za ponad 104 mln złotych stanie nowy czterokondygnacyjny budynek z siedmioma salami operacyjnymi. Władze regionu chcą tam tworzyć regionalny ośrodek kardiologiczny. W budynku mieścić się będą oddziały angiologiczny, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej. Dodatkowo powstanie tam m.in. oddział rehabilitacji dziennej.

40 milionów przydzielone zostanie na docieplenie szpitali. Inwestycje ze środków unijnych będą prowadzone też w innych placówkach. Docieplone zostaną m.in budynki szpitali psychiatrycznych w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim, szpitale w Słupsku, Kościerzynie, Wejherowie i Prabutach oraz stacje pogotowia ratunkowego w Słupsku i Gdańsku. Na ten cel w sumie w dziewięciu placówkach podległych marszałkowi wydanych ma być 40 milionów złotych.

Ok. 50 milionów przeznaczone na chemioterapię i oddział położniczy.Już teraz w kilku pomorskich szpitalach trwają duże inwestycje współfinansowane z budżetu województwa, z dotacją budżetu państwa. Liczymy, ze łącznie na ten cel przeznaczonych zostanie kilkadziesiąt milionów złotych.

To m.in generalna przebudowa budynku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Za ponad 11,5 miliona złotych zmodernizowane zostaną oddziały radio i chemioterapii.

Natomiast w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim dokończona zostanie rozbudowa oddziału psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu. Obecnie na jednej sali przebywa nawet 20 pacjentów. Są tam leczone psychiatrycznie osoby odbywające karę pozbawienia wolności, albo przebywające na obserwacji zleconej przez sąd. Koszt tych prac to prawie 4,5 miliona złotych, a pieniądze pochodzą od samorządu województwa i z budżetu państwa.

W 2018 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku zacznie działać ponownie oddział położniczo-ginekologiczny. W jego dotychczasowym miejscu, czyli w Ustce, będzie oddział dermatologiczny. Zmiany zajdą też w Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym w Sopocie, który ma zajmować się leczeniem osób w podeszłym wieku.

78 milionów zostanie przeznaczone na profilaktykę. Mieszkańcy Pomorza będą mogli skorzystać z kilku regionalnych programów polityki zdrowotnej. Na ten cel ma być prawie 80 milionów złotych w latach 2019-2020.

184 miliony na „Pomorskie e-Zdrowie". Pomoże szpitalom i ratownikom. Za kilka lat pacjenci z Pomorza będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii IT w medycynie. Powstanie m.in. regionalna platforma informatyczna, która będzie umożliwiać przez Internet wymianę dokumentacji medycznej między placówkami zdrowia. Szesnaście szpitali marszałkowskich połączonych zostanie siecią  „Pomorskie e-Zdrowie". Dzięki temu projektowi lekarze, ale także pacjenci będą mieli bezpośredni dostęp m.in. do wyników badań i historii choroby.

Na ten system przeznaczone są także środki unijne, w sumie 184 miliony złotych. Podobne projekty realizowane są w szpitalach powiatowych i części przychodni. W przyszłości będą one miały możliwość „podłączenia się" do regionalnej platformy e-Zdrowie.

Wspólnym  mianownikiem tych wszystkich przedsięwzięć jest realizacja Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, której częścią jest Regionalny Program Strategiczny Zdrowie dla Pomorzan określający kierunki rozwoju regionalnego systemu zdrowia na lata 2014-2020.

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.