Wydanie nr 228/2020, Sobota 15.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Napoleon, Maria, Stefan, Arnolf, Arnulf, Trzebiemir, Armida
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Runął dom podcieniowy w Izbiskach. Komu zależy, aby Polska nie miała zabytków? (wideo, zdjęcia) 30.05.2017

Runął dom podcieniowy w Izbiskach. Komu zależy, aby Polska nie miała zabytków? (wideo, zdjęcia) 30.05.2017 fot. Andrzej Gołębiewski
Brak należytej troski o zabytki w Polsce każe sobie drogo płacić. Runął kolejny obiekt zabytkowy na Żuławach.

We wtorek 30.05.2017 r. w około godziny 20.00, jak mówią świadkowie, runął podcień domu żuławskiego w Izbiskach. Rosnący wieczorem wiatr osłabił do tego stopnia nadwątloną konstrukcję budynku mieszkalnego, że znajdujący się po stronie wschodniej podcień runął na ziemię. Na szczęście obyło się bez ofiar. Około godziny 20.00 na miejsce zdarzenia przybyła Państwowa Straż Pożarna z Nowego Dworu Gdańskiego, oraz kilka okolicznych drużyn OSP w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W uszkodzonym budynku zamieszkiwały trzy rodziny. W zaistniałej sytuacji zmuszone były nocować w okolicznych zabudowaniach.

Nazajutrz, 31.05.2017 r. na miejscu zdarzenia pojawili się przedstawiciele nowodworskiej Policji, ekipa Zarządzania Kryzysowego ze Stegny oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Gdańska w celu lustracji uszkodzonego obiektu, zbadania przyczyn zaistniałej sytuacji i podjęcia konkretnych działań. Przywieziona została duża plandeka, aby okryć uszkodzoną część dachu, gdyż zaczął padać deszcz. Wójt Gminy Stegna, Ewa Dąbska poinformowała, iż prowadzone są rozmowy z Domem Pomocy Społecznej „Mors” w Stegnie, w celu ulokowania tam poszkodowanych. Ostateczna decyzja będzie znana jutro w godzinach porannych – oświadczyła.

Filary tego elementu już wcześniej budziły wątpliwości z uwagi na ich stan. Budynek datowany jest na I połowę XIX i normalnym jest, że jego konstrukcja od lat nieodnawiana, uległa degradacji.

Konserwator zabytków, który dokładnie obejrzał wszystkie pomieszczenia, powiedział:

Trzeba odbudować zniszczone elementy domu, bo nie ma możliwości wykreślenia tego obiektu z rejestru. Tylko minister może to zrobić. Podcień jest niezależnym elementem dostawionym do budynku i można by go rozebrać, gdyby konstrukcja budynku nie była naruszona. Ale jest inaczej i całość w każdej chwili grozi zawaleniem. Problemem będą prace przygotowawcze do remontu, aby w trakcie zabezpieczania kogoś nie zabiło. Belka, na której wiszą krokwie, wisi w powietrzu. Gdy polecą krokwie, to runie cały budynek. Budynek nie nadaje się do użytkowania. Należy go natychmiast opuścić - powiedział, gdyż w jednym z pomieszczeń znajdowała się jeszcze staruszka.

Mieszkańcy zawalonego budynku zgłaszali problem do konserwatora zabytków, ale z powodów formalnych nie otrzymali pomocy...

Andrzej Gołębiewski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Bederek345
Bederek345 03.06.2017, 17:23
Konserwator winien. Jak nie pozwala na remonty to potem są skutki.
spa
spa 02.06.2017, 22:51
ewidentnie nie wytrzymały słupy co nawet dziecko mogło przewidzieć...:)
Mieszkaniec
Mieszkaniec 02.06.2017, 07:21
......................co tam jedna buda mniej czy więcej. Też uważam, że Konserwator winien !
Student Prawa
Student Prawa 02.06.2017, 07:18
Wyłączną wine ponosi Konserwator Zabytków za opieszałość i grzech zaniechania ! W końcu za coś odpowie !
Kilimandzaro
Kilimandzaro 01.06.2017, 18:54
W Niemczech takie domy zabytkowe są w rękach prywatnych i zadbane bo państwo dotuje na utrzymanie ich a w Pl ktoś nie daje aby o nie dbać i były w rękach prywatnych.