Wydanie nr 223/2020, Poniedziałek 10.08.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Bernard, Amadea, Wawrzyniec, Wierzchosław, Asteria, Hugona, Bożydar, Wirzchosław, Filomena, Prochor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zalane pola, drogi i mnóstwo piwnic. Groźne wypadki w Dąbrówce, Węgrach i Bruku. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 25.09.2017

Zalane pola, drogi i mnóstwo piwnic. Groźne wypadki w Dąbrówce, Węgrach i Bruku. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 25.09.2017 fot. nadesłane do redakcji, archiwum
Miniony tydzień był dla sztumskich strażaków i wspierających ich zastępów z innych regionów woj. pomorskiego czasem intensywnej pracy. Do najpoważniejszych i najtrudniejszych zadań należało zabezpieczanie, udrożnianie wałów przeciwpowodziowych, a także ich monitoring. Oprócz tego podejmowano określone czynności przy rowach melioracyjnych. Samych tylko interwencji do zalanych piwnic było ponad 20.

Strażacy podejmowali też interwencje w związku z wypadkami drogowymi w następujących miejscowościach:

 

- 18.09 – o godz. 16.32 w Bruku – OSP Dzierzgoń podjęło działania w związku ze zderzeniem czołowo w drzewo samochodu osobowego. Na miejscu samochód znajdował się poza jezdnią. W wypadku ucierpiała osoba. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia m.in. odłączyli akumulator i usunęli płyny eksploatacyjne.

 

- 21.09. o godz. 15.16. w Dąbrówce Malborskiej – na miejscu JRG Malbork. Wypadek drogowy z udziałem dwóch samochodów osobowych. Ford mondeo znalazł się poza pasem drogi, w przydrożnym rowie. Drugi nissan primera uderzył tyłem w bramę wjazdową do posesji Malewo 12. Do zdarzenia doszło w trakcie manewru mijania. W wyniku wypadku zostały poszkodowane dwie osoby. Kierowca forda mondeo doznał obrażeń twarzy, a kierowca pojazdu Nissan uskarżał się na bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Podczas działań zamknięto ruch drogowy na DW 515, odłączono akumulatory; zamknięto zawór zbiornika LPG w jednym z pojazdów. Ratownicy udzielili pomocy kierowcy forda poprzez założenie kołnierza ortopedycznego i opatrunku osłaniającego na głowę. Podobnie oaptrzono kierowcę nissana. Poszkodowani zostali przetransportowani przez ZRM do szpitali w Sztumie i Malborku.

 

- 22.09 o godz. 17.53 w Węgrach – na miejscu do pojazdu, który uderzył w drzewo interweniowały dwa zastępy JRG ze Sztumu. Pojazd blokował pas drogi powiatowej. Autem podróżowało dwóch mężczyzn i kobieta. Poszkodowanym nałożono kołnierze ortopedyczne, a jednemu z rannych opatrunek na głowę.

 

Na skutek ulewy, która nawiedziła znaczną część woj. pomorskiego w tym powiat sztumski, strażacy podejmowali wiele akcji ratowniczych, z których najwięcej dotyczyło miejscowości w gminie Stary Targ oraz gminie Dzierzgoń. 18.09 wypompowywano wodę z 21 piwnic.

Strażacy usuwali też zagrożenia polegające na uszczelnianiu przeciekających wałów przeciwpowodziowych. Ponieważ rowy melioracyjne nie były wstanie przyjmować wody w tak duże ilości, strażacy przystępowali do pompowania wody (przy użyciu pomp wysokiej wydajności) i kierowania jej m.in. na pola i łąki aż do wyrównania do bezpiecznego poziomu wody. Udrażniano rowy melioracyjne, dokonywano kontrolowanych przekopów itp.

Strażacy wycenili straty na ok. 200 tys. zł. (m.in. uszkodzone rowy melioracyjne Jasna, Bagart, Balewo oraz szkody w innych miejscowościach).

 

 

- 18.09 ok. godz. 13.36 na skutek zalania doszło do zablokowania drogi. Strażacy byli zmuszeni do przepompowania nadmiaru wody. Wcześniej ustawiono samochód z włączonymi światłami alarmowymi w celu zatrzymania ruchu pojazdów. W wyniku podjętych działań przywrócono ruch drogowy.

 

Z-CA RZECZNIKA PRASOWEGO KP PSP SZTUM

asp. PAWEŁ SIEROCKI

 

 

 

Informacja z policji:

 

Podczas minionego weekendu zostało zatrzymanych trzech nietrzeźwych użytkowników dróg. Pierwszy został zatrzymany w sobotę w Michorowie. Kierujący rowerem 24-latek kierował rowerem mając w organizmie 0,24 promila. Drugi nietrzeźwy został zatrzymany w niedziele rano w Dzierzgoniu. 47-letni mieszkaniec Jabłowa kierował Renault mając w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Ostatni nietrzeźwy został zatrzymany w Czerninie w niedzielę rano. U 44-letniego kierującego Mazda alkomat wykazał prawie pół promila.

 

 

RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM

mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.