Wydanie nr 226/2020, Czwartek 13.08.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Radomiła, Hipolit, Sekundyn, Hipolita, Kasjan, Adriana, Helena, Wojbor, Jan, Diana, Radegunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malborscy strażacy apelują: nie parkujmy na kopertach. Minuty, a nawet cenne sekundy mogą uratować życie! - 13.12.2017

W życiu bywają bardzo różne sytuacje. Wszyscy się spieszymy. Czasem przez roztargnienie lub nieuwagę, a czasem po prostu „na chwilę” pozostawimy swój samochód w miejscu niedozwolonym. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami takiego zachowania. Zwyczajnie brakuje miejsc parkingowych. Niestety, rosnąca liczba aut to także mnożące się problemy, z którymi coraz częściej borykają się ratownicy. Gdy minuty, a nawet sekundy, decydują o ludzkim życiu służby niestety muszą pokonywać niepotrzebne przeszkody.

 

W ostatnim czasie strażacy zetknęli się dwoma takimi zdarzeniami. 

13 grudnia po godz. 11-tej malborscy strażacy dostali zgłoszenie o pożarze jednego z mieszkań w 10-cio piętrowcu na ul. Jasnej 9. Do akcji zadysponowano 6 jednostek straży pożarnej.  Wezwani na miejsce, mieli jednak nie lada problem by dostać się na miejsce. Wszystko przez zaparkowane tam samochody. 

Tego samego dnia ok. godz. 16-tej samochód pozostawiony na tzw. kopercie utrudnił strażakom wyjazd pod budynek wielorodzinny przy ul. Sienkiewicza 58. Wydaje się to niewiarygodne i z pewnością jest skrajnie nieodpowiedzialne, a jednak zdarza się zaskakująco często.

Parkingów ciągle mało, a samochodów coraz więcej

Samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu - co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Z biegiem lat samochody stawały się coraz tańsze i coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na zakup własnych "czterech kółek". Niestety, rosnąca liczba aut to także mnożące się problemy - zakorkowane drogi, zanieczyszczenie środowiska, a także dotkliwy niedobór miejsc parkingowych.

Znak był wytarty, słabo niewidoczny

Za to, by znaki czy to pionowe, czy poziome były widoczne zawsze odpowiada zarządca drogi. Jeżeli jest to droga miejska odpowiada Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Inaczej jest w przypadku dróg wewnętrznych. W zależności czy budynek podlega pod spółdzielnię czy wspólnotę  mieszkaniową, jego zarządca powinien zadbać o prawidłowe i czytelne oznakowanie podlegających mu dróg.

 - Podczas patroli ulicą Sienkiewicza często widzimy, że znaki poziome są często w kiepskim stanie -  mówi Tomasz Farysej, komendant Straży Miejskiej - są powycierane i w efekcie słabo widoczne.


Życie i zdrowie ludzkie jest wartością nadrzędną i nic nie może usprawiedliwiać zachowania osób, które je narażają. Tłumaczenie, bo nie miałem gdzie zaparkować, ta koperta jest "stara" lub „ja tylko na chwilę”, tak naprawdę w żaden sposób nie zwalnia z odpowiedzialności kierowców, parkujących na drogach pożarowych czy na tzw. kopertach.  Podobnie jak w opisanym przypadku kierowca został ukarany mandatem karnym. Pytanie, kto ukarze i kogo za nie dopilnowanie prawidłowego oznakowania drogi?

 

Strażacy apelują, by nie parkować na drogach pożarowych i miejscach przeznaczonych dla nich, bo podczas akcji zamiast skupiać się na pomocy osobom poszkodowanym, muszą martwić się tym, by nie uszkodzić czyjegoś auta.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.