Wydanie nr 228/2020, Sobota 15.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Napoleon, Maria, Stefan, Arnolf, Arnulf, Trzebiemir, Armida
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Spadek liczby przestępstw, większa wykrywalność. Komenda Wojewódzka Policji podsumowała pracę sztumskich policjantów – 26.01.2018

Spadek liczby przestępstw, większa wykrywalność. Komenda Wojewódzka Policji podsumowała pracę sztumskich policjantów – 26.01.2018 fot. KPP Sztum
Policjanci i pracownicy Policji Komendy Powiatowej Policji w Sztumie uczestniczyli w odprawie służbowej podsumowującej ich pracę w minionym roku. W spotkaniu wziął udział I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku inspektor Krzysztof Kozelan.

W piątek, 26 stycznia w świetlicy Komendy Powiatowej Policji w Sztumie odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę sztumskich policjantów. Uczestniczył w niej I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku inspektor Krzysztof Kozelan. Odprawę poprowadził Komendant Powiatowy Policji w Sztumie mł. insp. Tomasz Czaja wraz ze swoim zastępcą nadkom. Remigiuszem Wierzbą.

 

Komendant przedstawił prezentację multimedialną i omówił wyniki pracy sztumskiej Policji oraz stan zagrożenia przestępczością w 2017 roku. Wspomniał, m. in. o bezpieczeństwie w ruch drogowym, działaniach profilaktycznych oraz Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku inspektor Krzysztof Kozelan ocenił pozytywnie pracę policjantów powiatu sztumskiego. Podkreślił, że najważniejszym priorytetem i miernikiem oceny Policji jest wzrost zadowolenia obywateli z jakości służby policjantów oraz eliminacja zachowań szczególnie uciążliwych społecznie.

 

Do sukcesów sztumskiej komendy, wpisanych w miniony rok, należy zaliczyć spadek liczby przestępstw z kategorii najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, tj. kradzieży, w tym kradzieży pojazdów, kradzieży z włamaniem, bójek, pobić. Wzrosła natomiast wykrywalność sprawców w kategoriach przestępczości: ogólnej i kryminalnej, a także gospodarczej. Należy podkreślić, ze wykrywalność przestępstw kryminalnych zwiększa się w ciągu ostatnich 5 lat, od 56 % w 2013 roku, do 73,5 % w roku 2017.

 

Wartym podkreślenia jest również to, że w minionym roku, po ponad 1,5 rocznej skrupulatnej pracy dochodzeniowo – śledczej zakończono postępowanie przygotowawcze przeciwko osobom, które działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poświadczyły nieprawdę w dokumentacji księgowej w jednej z placówek oświatowych. Sprawcy usłyszeli łącznie 61 zarzutów popełnienia przestępstw. Zakończono także postępowanie w sprawie gróźb pozbawienia życia, które kierowane były, między innymi wobec sędziów z Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Gdańsku przez osadzonego z Zakładu Karnego w Sztumie. Przestępca usłyszał łącznie 19 zarzutów, a sprawa znalazła swój finał w sądzie.

 

Przez cały 2017 rok służba sztumskich policjantów opierała się też na działaniach prewencyjnych i profilaktycznych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. Policjanci spotykali się ze społecznością lokalną, organizowali debaty, prelekcje, pogadanki podczas których rozmawiali o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Wśród dzieci i młodzieży przeprowadzono kilka konkursów plastycznych. Efektem jednego z nich było stworzenie kalendarza na 2018 rok. Nagrano także, z udziałem młodzieży szkolnej, płytę ze spotami filmowymi, pt. ,,Stop dla Alkoholu”. Kolejny konkurs plastyczny poświęcony był tematyce związanej z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Nagrodzona praca stanowiła tło plakatu konferencji ,,Sztumskie Krokusy 2017", która już od kilku lat wpisana jest na stałe w kalendarz działań profilaktycznych na naszym terenie.

 

W 2017 roku funkcjonariusze KPP w Sztumie podjęli łącznie 14 436 interwencji, podczas których wylegitymowali 12 630 osób. Dla porównania: w 2016 roku tych interwencji było 8 268, natomiast legitymowanych zarejestrowano 15 486 osób. Dzięki zaangażowaniu sztumskich mundurowych ujawniono 188 osób poszukiwanych, to jest o 48 więcej niż w roku ubiegłym.

 

 

 

– –

asp. sztab. Alicja Lityńska

WYDZIAŁ PREWENCJI KPP SZTUM

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.