Wydanie nr 228/2020, Sobota 15.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Napoleon, Maria, Stefan, Arnolf, Arnulf, Trzebiemir, Armida
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ćwiczenia i pokazy z ratownictwa na lodzie. Strażacy z PSP w Nowym Dworze Gdańskim pokazywali uczniom z SP nr 1, jak ratować osobę pod którą załamał się lód - 13.02.2018

13 lutego na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowym Dworze Gdańskim, strażacy z PSP przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa na lodzie. Forma ćwiczeń miała charakter pokazów. Strażacy ćwiczyli podejmowanie osoby, pod którą załamał się lód zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak sanie lodowe, czy drabiny, ale także za pomocą innych przedmiotów, które sami możemy wykorzystać gdy staniemy się świadkami niebezpiecznego zdarzenia na lodzie.

Szkolenie podzielone było na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak należy się przygotować przed wejściem na lód, a także czego unikać podczas zimowej aury - o czym mówił mł. bryg. Łukasz Zblewski.  Najważniejszym elementem był jednak pokaz samoratowania w przypadku załamania pokrywy lodowej, a także instruktaż w zakresie ratowania innej osoby pod którą załamał się lód.

Aktualizacja 13.02.2018 godz. 18:11 (Notka rzecznika prasowego PSP mł. bryg. Łukasza Zblewskiego na temat ćwiczeń):

W dniu 13.02.2018 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim funkcjonariusze tutejszej Komendy przeprowadzili szkolenie i praktyczny pokaz technik ratownictwa na lodzie.

W spotkaniu wzięło udział 160 uczniów klas 1 – 3 i grono pedagogiczne. W pierwszej części przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa dot. zachowania na lodzie. Najmłodsi dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne. Jak należy się zachować, w przypadku gdy jesteśmy świadkami zdarzenia: „pod osobą załamał się lód i wpadła do wody”. Jakie służby należy wezwać w przypadku takiego zdarzenia.

Kolejnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim zaprezentowali jak należy zachowywać w sytuacjach zagrożenia.

Bezpośrednio przy szkole przepływa rzeka Tuga. Pod jednym z ratowników załamał się lód i wpadł do wody. Taki scenariusz przedstawiony został uczniom. Strażacy pokazali techniki, jak należy zachować się do czasu przybycia służb. W jaki sposób można pomóc osobie znajdującej się w przeręblu. Czego robić absolutnie nie wolno. Następnie, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu JRG, funkcjonariusze przedstawili technik, w jaki sposób podejmują osoby poszkodowane z wody.

Reasumując, kolejna grupa młodych ludzi, miała okazję zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas bezmyślnej zabawy.

Rzecznik prasowy KP PSP – mł.bryg. Łukasz Zblewski

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Kasza
Kasza 14.02.2018, 06:43
Dobrze jest czytać, że strażacy ćwiczą ratowanie życia. Szkoda tylko, że wielu z nich to ludzie zatrudnieni po znajomościach a nie z zamiłowania. Można znaleźć parę takich przykładów jak to ludzie dostali się do straży z życzliwą pomocą kogo trzeba.
Kleofas
Kleofas 13.02.2018, 20:44
Szanowni strażacy jesteście jedyną instytucją w tym smutnym mieście którą należy szanować. Reszta to niestety układy układziki.
Annał
Annał 13.02.2018, 20:51 (odpowiedź do Kleofas)
Należy szanować strażaków ale tylko tych ratujących życie. W straży na wyższych stanowiskach też układy i układziki.