Wydanie nr 226/2020, Czwartek 13.08.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Radomiła, Hipolit, Sekundyn, Hipolita, Kasjan, Adriana, Helena, Wojbor, Jan, Diana, Radegunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Palące się sadze i ewakuowani lokatorzy. Kolizje drogowe i pijany kierowca w Dzierzgoniu. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 12-19.02.2018

Palące się sadze i ewakuowani lokatorzy. Kolizje drogowe i pijany kierowca w Dzierzgoniu. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 12-19.02.2018 fot. pixabay.com/KWP w Gdańsku
W minionym tygodniu sztumska policja odnotowała kilka interwencji związanych z nieporozumieniami sąsiedzkimi oraz rodzinnymi. Strażacy zmuszeni byli reagować na wezwania do pożarów sadz w kominie. Badania na obecność gazów niebezpiecznych wykazywało w tych budynkach niejednokrotnie wysokie stężenia. Zdarzenia te są także dowodem na nieumiejętne korzystanie z palenisk i niedbanie o przewody kominowe.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji Dzierzgoniu w trakcie codziennych służb kontrolują miejsca wskazane jako zagrożone, w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W niedzielę w trakcie takich działań na terenie miasta zatrzymali do kontroli kierowcę, który jak się okazało był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem.

Był to kierowca volkswagena, który nerwowo zachowywał się na widok patrolu policji. Punkt ten został zaznaczony na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako miejsce gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość. Podczas rozmowy z mężczyzną policjanci poczuli od niego alkohol. Badanie alkomatem wykazało u 32-letniego mieszkańca Starego Dzierzgonia prawie 2 prom alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Teraz nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Grozić mu może nawet do 2 lat więzienia, wysoka kara finansowa i utrata prawa jazdy nawet na 15 lat. Mundurowi apelują do kierowców o rozsądek, odpowiedzialność i zachowanie zgodne z prawem.

 

--

RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM

mł. asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA

 

 

W minionym tygodniu najpoważniejsze były zagrożenia pożarowe w wyniku których zapaliły się sadze w kominach kilku budynków.

 

14.02 (godz. 13.37) w Nowej Wsi (gm. Sztum) paliły się sadze w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Właściciel wygasił piec, wybrał popiół z popielnika i próbował czyścić komin przed przybyciem JOP. Strażacy wybrali palącą się sadzę. Konieczne było użycie sprzętu ochrony dróg oddechowych. Ratownicy udali się na dach budynku następnie dokonano czyszczenia komina przy pomocy wycioru kominiarskiego. Cały budynek przewietrzono oraz skontrolowano za pomocą miernika wielogazowego.

 

Tego samego dnia w Cygusach (gmina Sztum) (godz. 14.47) doszło do podobnego zdarzenia – zapalenia sadz, tym razem w przewodzie kominowym budynku wielorodzinnego. Zapadła decyzja o ewakuacji mieszkańców. Następnie przewietrzono mieszkania w sprzęcie ODO. W jednym z mieszkań stwierdzono pękniecie ściany przewodu kominowego. Strażacy sprawdzili także inne potencjalne zarzewia ognia, wygasili piece, a następnie pozwolili mieszkańcom wrócić do lokali. Ratownicy udali się na poddasze w celu udrożnienia przewodu kominowego. Po wykonaniu wstępnej drożności przewodu całość przeczyszczono z poddasza za pomocą wycioru kominiarskiego. Jednocześnie ratownicy na bieżąco wyciągali żarzące się sadze z wyczystki (na dole). Po ugaszeniu palącej się sadzy gruntownie przewietrzono mieszkania objęte działaniami, dokonano pomiaru miernikiem wielogazowym - stwierdzono brak stężenia CO.

 

15.02 sadze paliły się w Stanowie (gm. Dzierzgoń) (godz. 15.06) w budynku wielorodzinnym. Na miejscu badanie wykazało obecność gazów niebezpiecznych – wynik 15 ppm, na klatce schodowej 20 ppm. Mieszkanie o klatkę przewietrzono. Kontrola innych mieszkań nie wykazała zagrożenia. Przewód kominowy na całej długości był w dobrym stanie. Wystawiono zakaz eksploatacji przewodu kominowego do czasu wystawienia pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

 

Tego samego dnia paliły się też sadze w budynku wielorodzinnym w Nowinach (gm. Dzierzgoń) (godz. 15.48)

Lokator przed przybyciem pierwszego zastępu wygasił w palenisku i zamknął szyber. W trakcie rozpoznania na strychu budynku zauważono pęknięcie w przewodzie kominowym przez który wydobywał się dym. Lokatorzy budynku sami wyszli na zewnątrz. Sprawdzono cały budynek na obecność gazów niebezpiecznych. W jednym z mieszkań przez kratkę wentylacyjną w łazience do wnętrza wlatywał widoczny dym. Lokator tego mieszkania poczekał na zewnątrz. w pozostałych mieszkaniach wynik pomiaru - 0,00 pp. Strażacy wygasili palenisko i przystąpili przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego do prac rozbiórkowych przewodu kominowego na poddaszu. Lokalizacja. Na miejsce przybył administrator budynku. Za jego zgodą ratownicy przystąpili do częściowej rozbiórki przewodu kominowego. Następnie ponowne wykonano pomiar na obecność gazów niebezpiecznych w całym budynku, co dało wynik - 0,00 ppm. Wystawiono zakaz eksploatacji przewodu kominowego do czasu wystawienie pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

 

 

W dniach 13 i 16 lutego doszło także do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

 

 

13.02 ok. godz. 9.13 w Kołozębiu (gm. Mikołajki Pomorskie) doszło do dachowania audi A4. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia strażaków jedna osoba znajdowała się poza pojazdem. Ekipa pogotowia udzielił jej pomocy na miejscu. Ratownicy odłączyli akumulator w pojeździe. Samochód postawiono na koła na poboczu drogi o przekazano właścicielce. W akcji brały udział OSP Mikołajki Pomorskie oraz JRG Sztum. Na miejscu pojawił się też policyjny patrol.

 

 

16.02 w Szropach o godz. 23.37 (gm. stary Targ) strażacy interweniowali do zdarzenia z udziałem osobowego audi TT. Na miejscu zastano auto z uszkodzonym zderzakiem. Samochód był zamknięty i nikogo nie było w pobliżu. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego. Po przeszukaniu terenu nie znaleziono poszkodowanych.

 

– –

RZECZNIK PRASOWY KP PSP SZTUM

st. kpt. DARIUSZ TREĆ

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.