Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum/Barlewiczki: "Nie" dla stalkingu i przemocy w Internecie. Policjanci o cyberprzemocy z uczniami

Sztum/Barlewiczki: fot. KPP Sztum
Funkcjonariusze policji ze Sztumu zajmujący się prewencją, ostatnio zorganizowali dla dzieci i młodzieży spotkania dotyczące zagrożeń w sieci. Internet to nie tylko przestrzeń do beztroskiej zabawy i zdobywania nieograniczonej wiedzy, ale także mnóstwo niebezpieczeństw także takich, które mogą skończyć się tragicznie. Takie spotkania miały miejsce w Kinie - Teatrze „Powiśle” oraz w ZS w Barlewiczkach.

W potkaniu uczestniczyła młodzież w Starym Targu. Przed seansem w kinie 12 kwietnia, uczniowie dowiedzieli się, że cyberprzemoc jest przestępstwem, a jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Policjanci podkreślali jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo w sieci, a przede wszystkim wskazali gdzie można szukać pomocy w kryzysowej sytuacji, gdzie się zgłaszać, kogo informować w celu uzyskania wsparcia i zbudowania poczucia bezpieczeństwa. Uczulali uczestników, aby nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów dotyczących znajomych oraz by informowali o ew. krzywdzie rodziców i nauczycieli.

 

Dręczenie i nękanie w sieci

Cyberprzemoc to rodzaj przemoc dokonywanej przy użyciu mediów elektronicznych takich jak internet czy telefonia komórkowa. W naszym kraju doświadcza jej ponad połowa młodych ludzi. W przypadku cyberprzemocy można mówić o jej lekkiej formie, która opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przede wszystkim w formie wyzywania, straszenia, lub poniżania kogoś w internecie lub przy użyciu telefonów. Bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, sporządzanie witryn internetowych, negatywnych wpisów na forach dyskusyjnych. Inną formą jest także robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Formą cyberprzemocy jest także podszywanie się pod kogoś. Uczniowie mieli wiele pytań.

 

 

 

Spotkanie z młodzieżą w Barlewiczkach

O konsekwencjach cyberprzemocy słuchali i dyskutowali także 11 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Barlewiczkach. Takim tematem był np., „stalking” czyli m.in. zakładanie fałszywych profili i zamieszczanie na nim obraźliwych komentarzy. Z tego typu czyny grożą poważne konsekwencje karne. Celem prelekcji było również uświadomienie nastolatkom, że nawiązywanie znajomości w internecie nie zawsze może być bezpieczne.

 

 

- Komputery, tablety, telefony komórkowe, internet to nasza codzienność z których obecnie korzystają wszyscy – dzieci i dorośli – mówi asp. Karolina Gastoł - Zawicka, rzecznik prasowy KPP w Sztumie. - Internet przynosi skarbnicę wiedzy i informacji, ale należy pamiętać, że wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywd. - Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka - to wszystko może za sobą nieść poważne konsekwencje – zarówno dla sprawcy, jak i jego ofiary. Wyjaśnialiśmy młodzieży, jak należy korzystać z Internetu, aby nie stać się ofiarą przestępstwa i celem np. internetowego oszusta. I uświadamialiśmy także o odpowiedzialności karnej.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.