Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wakacje 2018: Planujesz urlop za granicą? Przeczytaj koniecznie informacje Straży Granicznej.

Wakacje 2018: Planujesz urlop za granicą? Przeczytaj koniecznie informacje Straży Granicznej. fot. pixabay.com
Sezon urlopowy w pełni wielu z nas wyjeżdża za granicę. Udany wyjazd w dużej mierze zależy od naszego przygotowania, dlatego warto wiedzieć, o czym należy pamiętać przed czekającą nas podróżą i odprawą graniczną.

Po pierwsze: sprawdź dokumenty

Każdy, bez względu na wiek, musi mieć dokument uprawniający do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowaną podróżą należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty oraz – co najważniejsze! – sprawdzić ważność dokumentów i wymogi kraju docelowego (np. w Turcji minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy drogą elektroniczną lub na lotnisku wynosi 180 dni). Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujących tam przepisach, wymogach dla kierowców, obyczajach oraz ostrzeżeniach znaleźć można na stronie http://www.polakzagranica.msz.gov.pl/

Podczas podróży po krajach Unii Europejskiej, pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport. W przypadku ewentualnej kontroli na terenie innego kraju w ten sposób wykażemy, że przysługuje nam prawo do swobodnego podróżowania.

Należy także pamiętać, że wywóz poza Unię Europejską niektórych przedmiotów (np. o cechach zabytku) lub zwierząt również wymaga uzyskania wcześniej odpowiednich dokumentów od uprawnionych do ich wystawienia organów.

PAMIĘTAJ: Upewnij się, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty. Sprawdź ich ważność! Swój ważny dokument musi posiadać również dziecko.

 

Po drugie: przygotuj się do kontroli granicznej

Kontrolę graniczną musi przejść każdy, kto przekracza zewnętrzną granicę UE. Podczas odprawy paszportowej Straż Graniczna potwierdza tożsamość osoby przekraczającej granicę, weryfikuje ważność jej dokumentów oraz sprawdza, czy spełnia ona określone w przepisach warunki wjazdu. Wszystkie osoby, które wjeżdżają na terytorium strefy Schengen lub je opuszczają, muszą być również sprawdzone w krajowych i europejskich bazach danych w celu potwierdzenia, że nie są poszukiwane, nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na terytorium UE i nie zostały zastrzeżone jako osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.

Na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą) nie jest prowadzona kontrola graniczna. Można ją przekraczać w każdym miejscu i o każdej porze, trzeba jednak mieć przy sobie ważny dokument (dowód osobisty lub paszport), który potwierdzi nie tylko naszą tożsamość, ale również obywatelstwo, wskazując tym samym, że przysługuje nam swoboda podróżowania bez konieczności posiadania innych dokumentów, np. wizy.

PAMIĘTAJ: Podróżując samolotem poza UE, nie tylko bądź wcześniej na lotnisku, ale przede wszystkim – staw się wcześniej do odprawy granicznej. Jeśli jedziesz samochodem, wybierz najdogodniejsze dla siebie miejsce przekroczenia granicy – czas oczekiwania na kontrolę na poszczególnych przejściach granicznych można sprawdzić na stronie www.granica.gov.pl

 

Po trzecie: pilnuj swojego bagażu na lotnisku

Nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki! Każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby lotniskowe jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa, takich jak: wyznaczenie strefy bezpieczeństwa, rozpoznanie pirotechniczne, a nawet ewakuacja portu. Procedury te mogą spowodować opóźnienia lotów. Ponadto za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500-złotowy mandat.

Odpowiedzialne podejście podróżnych do zjawiska ewentualnych aktów terrorystycznych znacząco ogranicza ilość „sytuacji kryzysowych” w lotnictwie cywilnym. Aby do nich nie dochodziło należy przede wszystkim unikać pośpiechu oraz wykonywania czynności powodujących utrudnienia, takich jak pozostawianie nadbagażu w dowolnym miejscu po przepakowaniu bagażu właściwego. Nie należy również brać od nieznajomych osób pakunków i bagażu o nieznanej zawartości. Jeśli spotkamy się z podobną propozycją, powinniśmy natychmiast powiadomić o zdarzeniu służby lotniskowe.

PAMIĘTAJ: Nie rozstawaj się ze swoim bagażem nawet na chwilę, ponieważ każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie. Nie bierz przesyłek od nieznajomych.

 

Straż Graniczna zachęca również do zapoznania się z poradnikiem Dziecko w podróży oraz z innymi przydatnymi informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze, które przygotowane zostały przez instytucje biorące udział we wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, organizowanej przez UOKiK.

 

 

 

 

Info : https://www.strazgraniczna.pl/

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Henryk
Henryk 12.07.2018, 10:07
W tym roku za granicę jedzie tylko nasza córka, nie chciała już z rodzicami spędzać wakacji tylko woli ze swoimi rówieśnikami. Wysyłamy ją na wakacje z butem. Biuro sprawdzone, bo kuzynka naszej Oli z nimi jeździła także nie mamy obaw. A o wszystkim co jest jej potrzebne zostaliśmy poinformowani przy rezerwowaniu obozu. Ale jak ktoś sam organizuje to taki poradnik jest bardzo przydatny.
Roman
Roman 12.07.2018, 08:47
Póki co latam tylko po Europie i potrzebuje jedynie paszportu zawsze przy odprawie jak enterem lecę to pokazuje i już. Jak ktoś by wyjeżdżał na Wschód to tam jest paszport potrzeby wiadomo