Wydanie nr 197/2020, Środa 15.07.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Lubomysł, Daniel, Włodzimierz, Roksana, Egon, Ignacy, Henryk, Niecisław, Dawid, Anna
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

Nowoczesne systemy okienne - dlaczego firany ustępują miejsca plisom?

 • Wydanie nr 197/2020
 • 13 września 2018, 08:54
 • Nowoczesne systemy okienne - dlaczego firany ustępują miejsca plisom?
 • Strefa obywatelska
Nowoczesne systemy okienne - dlaczego firany ustępują miejsca plisom? fot. Nowoczesne systemy okienne - dlaczego firany ustępują miejsca plisom?
Niezależnie od tego, czy jest to Wrocław, Warszawa czy Bełchatów firany znikają z okien, a ich miejsce zajmują nowoczesne systemy okienne. Dlaczego rolety i plisy biorą górę?

Na to oraz wiele innych pytań dotyczących schyłku ery firan postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule poświęconym plisom – nowej ulepszonej wersji zazdrosek.

Zazdroski wieszano w oknach, aby uchronić wnętrza przed wścibskim wzorkiem przechodniów, jednocześnie nie blokując całkowicie dostępu światła do pomieszczenia. Kiedy rolety wypierały z rynku swój droższy i nieco bardziej funkcjonalny odpowiednik, a mianowicie żaluzje, zazdroski niewzruszenie stały na straży naszej prywatności. Ich pozycja na rynku pozostała niezagrożona. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy producenci systemów okiennych wypuścili na rynek pierwsze plisy.

Plisy to pewnego rodzaju rolety (info: https://sunplis.pl/pl/content/23-rolety-i-plisy-belchatow), które zasadniczo różnią się od standardowych rolet oraz rolet typu noc-dzień. Pierwsza różnica to system montażu – brak kaset oraz sztywnych prowadnic. Nawet jeśli system jest wyposażony w prowadnice inne niż sznurkowe, są one o wiele cieńsze i subtelniejsze niż w przypadku rolet. Druga różnica to mobilność. Podczas gdy kasetę standardowej rolety montuje się na górze ramy okiennej, co umożliwia zasłanianie okna wyłącznie z góry do dołu, plisy można dowolnie przesuwać na prowadnicach, co pozwala na zasłanianie okien z góry, dołu oraz – w czym przypominają właśnie zazdroski – na dowolnej wysokości okna.

Dlaczego plisy wypierają zazdroski?

Zazdroska, podobnie jak roleta jest montowana do ramy okiennej na sztywno. Oznacza to, iż umożliwia zasłonięcie/przesłonięcie okna wyłącznie z góry do dołu. Plisa posiada tę przewagę, iż otwór okienny można zasłonić z dołu do góry, po środku (jak w przypadku większości zazdrosek), a także z góry do dołu (jak w przypadku tradycyjnych rolet). Jest zatem o wiele bardziej uniwersalna niż zazdroski czy rolety. Wśród licznych zalet plis należy wskazać m.in.:

 • szybki i bezinwazyjny montaż – większość plis nie wymaga klejenia prowadnic do ram okiennych, dzięki czemu można je w każdej chwili zdemontować nie niszcząc okien;
 • lekką konstrukcję – w odróżnieniu od żaluzji i rolet przy produkcji plis wykorzystuje się niewielkie mechanizmy, dzięki czemu rozwiązanie wygląda lekko i doskonale komponuje się w minimalistycznych wnętrzach;
 • mobilność – wspomniana powyżej swoboda zasłaniania/przesłaniania dowolnego fragmentu otworu okiennego.

Gdzie najlepiej sprawdzają się plisy?

Za przykład posłuży nam Bełchatów – miasto osiedli mieszkaniowych, na których rolety i plisy w oknach to absolutna konieczność. Wcześniej prywatność zapewniały gęste firany i ciężkie zasłony. Jednak zmiany w trendach wnętrzarskich skłaniały coraz większą liczbę mieszkańców blokowisk do rezygnacji z ciężkiej aranżacji okien na rzecz czegoś lżejszego. Strzałem w dziesiątkę okazały się właśnie plisy, które zależnie od bieżącej potrzeby mogły zasłaniać górną lub dolną część okna, jak również dowolny jego fragment.

Nowoczesne systemy okienne - dlaczego firany ustępują miejsca plisom?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Strefa obywatelska


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.