Wydanie nr 223/2020, Poniedziałek 10.08.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Bernard, Amadea, Wawrzyniec, Wierzchosław, Asteria, Hugona, Bożydar, Wirzchosław, Filomena, Prochor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kto pilnuje bezpieczeństwa? Masowa epidemia w policji. Trudna sytuacja w Malborku, Nowym Dworze i Sztumie.

Kto pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców, skoro większość policjantów jest na zwolnieniach lekarskich? Rzecznicy powiatowi sprawy komentować nie chcą i odsyłają nas do swoich zwierzchników w Gdańsku. Trudna sytuacja w Malborku, Nowym Dworze i Sztumie.

Policjanci w powiecie malborskim, sztumskim i nowodworskim masowo chorują, o czym możemy przeczytać na forach internetowych. O pomoc są proszeni strażnicy miejscy, gdyż sytuacja robi się bardzo trudna. Łącznie w całym kraju brakuje kilku tysięcy
funkcjonariuszy.

Protest się zaostrza
Policjanci od kilku miesięcy postulują m.in. o podwyżki i zmiany w systemie emerytalnym. Po demonstracjach w Warszawie przyszedł czas na kolejną formę protestu. Masowe zwolnienia lekarskie mają wymusić na rządzących spełnienie postulatów związkowców.
- Dołożę wszelkich starań, aby w ramach negocjacji ze stroną społeczną wypracować jak najszybciej satysfakcjonujące wszystkich, możliwe do realizacji porozumienie. Porozumienie to nie może być jednak owocem nieodpowiedzialnych szantaży i nacisków – komentował na Twitterze minister MSWiA Joachim Brudziński.  

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jak na razie zwolnienia mają trwać do 12 listopada, jednak nie jest wykluczone przedłużenie akcji. Jak czytamy na forum policyjnym, na zwolnieniach ma być 100 % wydziału ruchu drogowego w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim, taka sama sytuacja dotyczy pionu patrolowego. Na zwolnienia mieli się udać również dzielnicowi oraz policjanci z dochodzeniówki.  Do zwolnień dochodzi także w powiecie sztumskim. Problemy kadrowe negatywnie wpływają na prace komend powiatowych i komisariatów.

KWP w Gdańsku nie podaje szczegółów
- Dla nas najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa, w związku z tym staramy się zachować ciągłość służby i dyslokujemy funkcjonariuszy tam, gdzie policjanci są najbardziej potrzebni. Oczywiście wymaga to pewnego przeorganizowania służb. Są komórki w poszczególnych komendach gdzie absencja funkcjonariuszy wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Rozumiemy zainteresowanie Państwa ale ze względu na bezpieczeństwo, interes służby i niejawną dyslokację służb, nie jest możliwe przekazywanie szczegółowych informacji odnośnie poszczególnych służb – informuje nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska, Rzecznik Prasowy KWP w Gdańsku.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Adam
Adam 08.11.2018, 22:05
Niech policjanci pracują do 65 roku życia tak jak w innych krajach.To znajdą się podwyżki dla nich.A nie obciążają inne grupy zawodowe które o wiele ciężej pracują.I jeszcze 100% procent chorobowego jakim prawem?Jak się nie podoba zawsze można zmienić pracę.
fred
fred 07.11.2018, 23:52
Niech ZUS sprawdzi wiarygodność zwolnień, 100% chorych? A oni chcą 100% chorobowego... Po prostu patologia... Zrobić kontrolę tych obłożnie chorych i dyscyplinarne zwolnienia.
LIST POLICJANTKI
LIST POLICJANTKI 06.11.2018, 22:25
Kiedy wstępowałam w szeregi byłam pewna, że będę nieść pomoc potrzebującym, że zrobię coś dobrego dla świata. Moje dwuletnie wówczas dziecko dumnie mówiło "mama jeśt ijo ijo", moi rodzice z dumą chwalili się, że ich córka jest policjantka, a ja dumnie wypowiadalam slowa roty ślubowania. Po 7 latach służby moja rodzina sie rozpadła, moje dziecko nienawidzi policji, codziennie powatarza "mamo powiedz komendantowi zebys nie miała dziś przedłużenienia", a ja po opłaceniu kredytu, rachunków i dojazdu do pracy nie mam na jedzenie. Gdyby nie obiady u rodziców, moje dziecko chodziloby głodne. W ciągu 7 lat sluzby podupadlam na zdrowiu, a nie stac mnie nawet na leczenie. Żeby zaspokoić niezbędne potrzeby napisałam raport o zgodę na dodatkową pracę. Tak, wybrałam uczciwą drogę. Odpowiedź dostałam krótką w jednym zdaniu "w odpowiedzi na pani raport z dnia... informuję, że komendant rozpatrzyl go negatywnie". Bylo to krótko przed światami Bożego Narodzenia, zaplakana poszłam do kadrowej pokazujac jej stan konta - 20zł. Powiedziała, że nic na to nie poradzi. Siedzący w jej pokoju inspektor nie powiedział nic, słysząc i widząc, po prostu wyszedł. Dzis pan Komendant Główny wystosował apel do policjantów, tylko jak on sie ma do tego co napisałam powyżej? Kim dla Pana jestem? Jak mi Pan pomógł? Jak Pan pomógł innym policjantom? Wcale Pan nie pomógł, ani Pan ani Pana podwladni, komendanci, naczelnicy, kierownicy. Tak wiec teraz wezcie sobie po te tysiąc złotych i idźcie sami zabezpieczyć Warszawę, ku chwale ojczyzny.
Ja
Ja 08.11.2018, 10:00 (odpowiedź do LIST POLICJANTKI)
Nie tylko policja ma takie pensje. większości ludzi starcza ledwie do 1. Po 39 latach pracy na rękę dostaję 2300 zł. mam wyższe wykształcenie, i cały czas muszę się dokształcać. Mogłam zmienić pracę na lepiej płatną. ale kocham to co robię. Taki wybór. Dlatego nie ma co narzekać. Zmienić pracę albo nie marudzić.
GMB
GMB 07.11.2018, 07:48 (odpowiedź do LIST POLICJANTKI)
a czemu niezmieniłaś pracy? kiedyś się starałem do Plicji wojska dostać w Malborku lecz jestem po zasadniczej służbie kapralem a tylko szeregowych zawsze chcieli lub kaprale ale gdzieś w miastach oddalonych o 300km więc postanowiłem że szukam normalnej pracy i to był strzał w dziesiątkę - fakt popracuję dłużej niż mundurowi nie mam 13-tek munórówek i innych dodatków, ale mam mało stresu zarabiam powyżej śreniej krajowej i pracuję w Tczewie czyli nie tak źle. Starczy mi na ratę kredytu i utrzymanie rodziny dodatkowo żona pracuje i to oszczędzamy. Policja czy wojsko to nie koniec świata można i całkiem nieźle zarobić w cywilu tylko niestety trzeba trochę popracować i zasłużyć na lepsze pensje ale się da!
sztumiak
sztumiak 06.11.2018, 19:20
w Sztumie 75% policjantów na zwolnieniu. W patrolu jeżdżą naczelnicy i komendanci.
Wojtek
Wojtek 06.11.2018, 18:59
JOJO to złodziej !