Wydanie nr 227/2020, Piątek 14.08.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Alfred, Euzebiusz, Atanazja, Kalikst, Dobrowoj, Maksymilian, Dobrowoja, Machabeusz, Ursycyn, Majnard
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kwalifikacja wojskowa 2019: Zobacz, kiedy odbędzie się w Malborku i Sztumie.

Kwalifikacja wojskowa 2019: Zobacz, kiedy odbędzie się w Malborku i Sztumie. fot. pixabay.com
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2018 roku w okresie od dnia 04 lutego do dnia 26 kwietnia 2019 roku przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa.
Obowiązkowi kwalifikacji wojskowej 2019 podlegają:
 
1.    Mężczyzn urodzonych w 2000 r.
2.    Mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
3.    Osoby urodzone w latach 1998 i 1999, które:
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
4.    Kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 48 ust. 9 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
5.    Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej podlegają przeprowadzaniu badań  lekarskich i ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej.
 
Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. Na kwalifikację wojskową należy zabrać: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki.
Nie otrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób do tego zobowiązanych z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują także rozplakatowane obwieszczenia.
Osoba, która z ważnych przyczyn (np. z powodu składania egzaminu maturalnego) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.
Po zakończeniu kwalifikacji osoby które otrzymały kategorię „A” mogą ubiegać się o powołanie do różnych form służby wojskowej oczywiście po spełnieniu innych wymagań. Trzeba też pamiętać o tym, że otrzymanie kategorii „D” nie zamyka drogi do służby w jednostkach np. Wojsk Obrony Terytorialnej (po spełnieniu określonych warunków).
W  województwie pomorskim do powiatowych komisji lekarskich wezwanych zostanie ok. 12 tys. osób.

Kwalifikacja wojskowa w Malborku odbędzie się w dniach: 01.04. - 16.04. 2019 r., natomiast w Sztumie w dniach: 18.02. - 01.03.2019 r.

Info: https://wkumalbork.wp.mil.pl/ https://wszwgdansk.wp.mil.pl
 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.