Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

50 ciężarówek odpadów dziennie. Obawy związane z planowaną budową kompostowni w Lichnowach.

50 ciężarówek odpadów dziennie. Obawy związane z planowaną budową kompostowni w Lichnowach. fot. Dokument ze strony Urzędu Gminy w Lichnowach
Inwestor w Lichnowach chce wybudować kompostownię o powierzchni 3 hektarów. Zakład ma produkować organiczny nawóz, który zostanie wykorzystany na potrzeby prowadzonego gospodarstwa. Okoliczne gminy i mieszkańcy pobliskich zabudowań obawiają się dużej uciążliwości związanej z produkcją. Do Lichnów miałyby trafiać odpady pochodzące m.in. z rybołówstwa, łowiectwa i rolnictwa. Sam inwestor przyznaje, że niektóre z tych związków mogą powodować uciążliwości zapachowe.

Nawet 50 ciężarówek dziennie miałoby zwozić odpady do produkcji nawozu. Z zapowiedzi inwestora wynika, że w miejscu inwestycji będą budowane zadaszone punkty, w których będzie „dojrzewał” nawóz. W związku z działalnością, do atmosfery będzie emitowany m.in. pył zawieszony PM10 oraz pył zawieszony PM2,5. Niektóre z tych związków mogą powodować uciążliwości zapachowe, które nie będą jednak odbiegać od zapachów, które w terenie rolnym uznawane są za naturalne zapachy towarzyszące gospodarce rolnej. Najbliższe zabudowania w tej okolicy mają się znajdować ok. 350 metrów od planowanej kompostowni. Teren ma być zamieszkiwany przez ok. 100 osób.


Transport ciężarowy 7 dni w tygodniu.

Nowa działalność ma być prowadzona w Lichnowach przez 7 dni w tygodniu. Z zapewnień inwestora wynika, że transport ciężarowy będzie wykonywany w godzinach 6:00 – 22:00. Jednak zapowiedź związana z częstotliwością kursów budzi już obawy mieszkańców i sąsiednich gmin. W informacji umieszczonej na stronie Urzędu Gminy Lichnowy możemy znaleźć zapisy, w których czytamy, że

w ramach prowadzenia działalności ruch ciężarowy wynosić może do ok. 50 pojazdów dziennie, lecz maksymalnie 4 pojazdy na godzinę. Pojazdy ciężarowe dostarczać będą różne odpady oraz odbierać kompost.”

 

Lista odpadów budzi obawy i sprzeciw.

Procesowi przetwarzania będą poddawane wyłącznie odpady pochodzenia organicznego, które nie zawierają odpadów niebezpiecznych. Na obiekt przeznaczony do prowadzenia kompostowania nie będą przyjmowane i kompostowaniu i nie będą poddawane żadne odpady pochodzenia zwierzęcego. Jednak w szczegółowym wykazie odpadów, które inwestor chce przetwarzać znajdujemy m.in. : odpady z rolnictwa, ogrodnictwa, upraw hydroponicznych, leśnictwa, łowiectwa i rybołówstwa, z przygotowania, przetwórstwa produktów i używek spożywczych oraz odpady pochodzenia roślinnego, w tym odpady z owoców, warzyw, produktów zbożowych, olejów jadalnych, kakao, kawy, herbaty oraz przygotowania i przetwórstwa tytoniu. - czytamy w dokumencie dostępnym na stronie gminy.

Swój sprzeciw wobec planów inwestycyjnych wyraziła Rada Miasta w Nowym Stawie. W głosowaniu radni jednomyślnie opowiedzieli się za uchwaleniem dokumentu.

Gmina Lichnowy wszczęła procedurę.

Gmina Lichnowy oficjalnie nie chce się wypowiadać w tej sprawie.
- Jako urząd wszczęliśmy procedurę i skierowaliśmy wniosek do rozpatrzenia do organów opiniujących, takich jak: Sanepid, Wody Polskie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Starostwo Powiatowe w Malborku. Po otrzymaniu odpowiedzi od tych instytucji będziemy mogli podjąć dalsze działania – informują nas urzędnicy. Władze mają jednak wątpliwości, czy inwestorowi uda się powstrzymać uciążliwości związaną chociażby z zapachem. 28 lutego ma się odbyć spotkanie w tej sprawie.

Jak dodają urzędnicy, cała procedura może być przewlekła i potrwać nawet rok czasu.

 

W załączniku przedstawiamy całą kartę informacyjną dotyczącą planowej inwestycji.

Poniżej nagranie z sesji w Nowym Stawie.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Załączone pliki do pobrania (1)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
buśka
buśka 28.02.2019, 20:25
niestety to prawda smród od Tczewa do Malborka i Nowego Dworu Gdańskiego
Młody
Młody 14.02.2019, 21:46
Czuję smród z komputera. Jednak coś w tym jest.
Znawca kompostowni
Znawca kompostowni 14.02.2019, 07:45
Smród będzie odczuwalny od Tczewa do Malborka !
Ekolog Dr Wiesław
Ekolog Dr Wiesław 13.02.2019, 17:40
Kompostownia czy oczyszczalnia nie ma różnicy. Smród ten sam. Takie obiekty powinny być budowane w oddaleniu od siedzib ludzkich najlepiej głęboko w lesie.
Irek
Irek 13.02.2019, 15:26
no to ładnie zacznie walić