Wydanie nr 275/2020, Czwartek 1.10.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Darmowe prezentacje mogą nas drogo kosztować. Nie dajmy się oszukać naciągaczom.

  • Wydanie nr 275/2020
  • 16 maja 2019, 10:39
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Darmowe prezentacje mogą nas drogo kosztować. Nie dajmy się oszukać naciągaczom. fot. pixabay
Zwykle zaczyna się od telefonu. Miły żeński głos informuje nas, że oto w cudowny sposób wylosowano nas do bezpłatnych badań, które przeprowadzi w naszym mieście kilku lekarzy specjalistów. Pada pytanie, czy na pewno mieszkamy w tym konkretnym mieście i czy deklarujemy chęć skorzystania z tego darmowego przywileju. Pierwsza myśl – o rany, super! Tak długo trzeba teraz czekać w kolejkach do specjalistów. Grzech nie skorzystać. Decydujemy się.

I wracamy później do domu z magicznym masażerem, cudowną pościelą czy urządzeniem robiącym nam wszystkie podstawowe badania, a nasze konto uszczuplone zostaje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Są też tacy „szczęśliwcy”, którzy do domu wracają z umową kredytową opiewającą na dużą kwotę.

Darmowe badania i prezentacje cudownych produktów.

Już od dawna w mass mediach możemy przeczytać lub obejrzeć o nieuczciwym procederze, jaki stosowany jest przez naciągaczy pod pozorem darmowego badania, wycieczki do miejsc świętych czy koncertu z udziałem znanych z ekranu osób. Wszystko po to, by „w międzyczasie” móc dokonać prezentacji różnorodnych super produktów niezbędnych do naszego codziennego życia. Taka prezentacja jest nieodzownym elementem każdego programu.

Czym chata bogata”.

Zatem możemy zaopatrzyć się w zdrowotny komplet garnków, dzięki którym nasze potrawy będą zdrowe i pełne witam za jedyne 8 tys. zł, te bardziej ekskluzywne nawet za 30 tys. zł – bo przecież w garnkach za 300 zł nasze potrawy pozbawione zostaną smaku i witamin.

Cudowny odkurzacz, po użyciu którego będzie pachniało ogrodem różanym nabędziemy za jedyne 4 tys. zł i to w promocji.

Kurze idealnie wytrzemy tylko przy pomocy wyjątkowych ścierek, do użycia których potrzebna nam sama woda. Czysta ekologia za bagatela 2 tys. zł.

Dla bardziej schorowanych w ofercie znajdzie się rewelacyjna pościel, dzięki której bóle reumatyczne znikną jak „ręką odjął” tylko za 4 tys. zł. Można również dokupić do kompletu raptem za 6-7 tys. zł fantastycznie masującą matę lub wykonujące wszystkie badania i leczące wiele schorzeń urządzenie w promocyjnej cenie 4 tys. zł.

Pamiętajmy, że te wszystkie „cudowności” tak naprawdę nie odbiegają jakościowo od produktów dostępnych w naszych marketach oraz sklepach internetowych. Nie ma najmniejszego sensu przepłacać kilkunastokrotnie za ten sam produkt, który możemy w sklepie nabyć za przyzwoitą i niewysoką cenę.

Seniorzy na celowniku.

Najczęściej potencjalnymi odbiorcami tego typu programów są osoby w podeszłym wieku, renciści oraz emeryci. Mimo bogatego doświadczenia życiowego, należą oni do grupy osób, które najłatwiej oszukać. Wynikać to może z faktu, że seniorzy mają bardziej utrudniony dostęp do informacji od innych społecznych grup, są bardziej ufni i często naiwni. Tylko niewielki procent z nich korzysta z internetu, nie każdy aktywnie uczestniczy w Klubie Seniora czy zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dlatego tak ważna jest rodzina, na którą spada ogromna odpowiedzialność, by uświadomić starszych członków o tego typu zagrożeniach wynikających np. z tych darmowych badań i nie do końca czystych intencji ich organizatorów.

Masz prawo do odstąpienia od umowy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy z nas, konsumentów ma prawo do odstąpienia od umowy kupna w terminie 14 dni bez podawania przyczyny i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Kluczowe znaczenie dla rozwiązania takiej niekorzystnej umowy zawartej podczas prezentacji ma fakt, czy odbyła się ona w siedzibie firmy, czy poza nią, np. w hotelu lub szkole. Jeżeli rzeczywiście odbyła się ona poza siedzibą firmy, wówczas każdemu konsumentowi, który dokonał niefortunnego zakupu podczas takiego pokazu, przysługują specjalne, regulowane ustawą uprawnienia odstąpienia od tej umowy.

Każdy, kto czuje się oszukany ma także prawo do złożenia skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czekamy na państwa komentarze i opinie w tej sprawie.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
romek
romek 16.05.2019, 15:33
Żyłem sobie spokojnie, nikt mi nie proponował tych "wspaniałości", dopóki idioci nie wprowadzili ustawy o ochronie danych osobowych. Gdziekolwiek chcę coś załatwić, muszę moje dane udostępnić, więc udostępniłem i podpisałem to w tylu miejscach, że już nie pamiętam gdzie. No i zaczęło się... Często dzwonią do mnie bardzo milutkie panie i wciskają mi na siłę rewelacyjne oferty nie przyjmując absolutnie odmowy. Odkładam wtedy telefon i gadaj sobie...Moja skrzynka mejlowa na Onecie tak była codziennie zapchana spamem, że ją zlikwidowałem. Czy normalny obywatel tego kraju musi codziennie rozpaczliwie walczyć z tymi dziadowskimi reklamami? Czy bezmózgi na Wiejskiej nie potrafią wymyślić jakiegoś skutecznego zabezpieczenia? Za co biorą takie wysokie wynagrodzenie?