Wydanie nr 188/2020, Poniedziałek 6.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pomorscy terytorialsi rosną w siłę

Pomorscy terytorialsi rosną w siłę fot. Maciej Szalbierz 7PBOT
Kolejni ochotnicy zasili szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą służyć w 73 blp w Słupsku.

W piątek, 15 listopada kolejni ochotnicy zasili szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Żołnierze po raz pierwszy wcieleni zostali w sformowanym 73 batalionie lekkiej piechoty, który stanowi wraz z malborskim 71blp część składową 7 PBOT a którego matecznikiem są gościnne mury 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Ponad 60 żołnierzy, którzy w miniony piątek założyli mundur Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli tym samym 16-dniowe intensywne szkolenie, które będzie prowadzone w mieście na Słupią. Podczas jego trwania żołnierze przyswoją niezbędną wiedzę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki czy przetrwania w trudnych warunkach. Instruktorzy kładą również nacisk na naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu szkolenia żołnierze obrony terytorialnej pełniący terytorialną służbę wojskową odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej, która jest swoistym egzaminem scalającym nabyte podczas ćwiczeń umiejętności. Następnie wszystkich żołnierzy, którzy ukończą tzw. "szesnastkę" dostąpią zaszczytu wypowiedzenia słowa roty przysięgi wojskowej, po czym oficjalnie zostaną żołnierzami Wojska Polskiego. Należy zaznaczyć, że ukończenie 16-dniowych ćwiczeń nie kończy etapu szkleń żołnierzy WOT.  Jest to jedynie preludium i przepustką do dalszego szkolenia terytorialsów. Po złożeniu przysięgi nowych terytorialsów czeka bowiem trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni, po 12 godzin dziennie. 
Rekrutacja do 7. PBOT nadal trwa. Chętni do pełnienia służby w WOT mogą zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie można złożyć wniosek oraz uzyskać informacje o kolejnych etapach rekrutacji. Przystąpić do WOT także przez platformę ePUAP,

Info i foto: Maciej Szalbierz 7PBOT

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.