Wydanie nr 272/2020, Poniedziałek 28.09.2020
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zimowy przelot gęsi i łabędzi nad Morzem Bałtyckim.

Z roku na rok obserwujemy coraz większe zmiany klimatyczne, jakie zachodzą nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. W miejscach, w których do tej pory nie było zimy w pełnym tego słowa znaczeniu, mieszkańcy borykają się z trudami, którymi zaskakują ich opady śniegu. Nie zawsze łatwo się pogodzić z tymi zmianami, które zachodzą w naszym otoczeniu. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również zwierząt, które w odpowiedni sposób przygotowują się do zimowej aury. Niedźwiedzie zapadają w głęboki sen, niektóre gatunki ptaków odlatują do ciepłych krajów, inne z kolei przylatują do nas w odwiedziny. Jednak w związku ze zmianami klimatycznymi, również w świecie zwierząt wszystko zaczęło ulegać zmianie. Cytując klasyka: „taki mamy klimat”.

Już od końca sierpnia obserwować można na niebie klucze ptaków, które odlatują na zimę do ciepłych krajów. Mimo że lecą nad nami bardzo wysoko, słychać ich głosy nawet w nocy. Odlatujące klucze są zapowiedzią nadchodzącej jesienno – zimowej pory. Jednak są gatunki ptaków, które przylatują do nas w okresie zimowym, bowiem nasza zima jest dla nich łagodniejsza, niż w ich macierzystym miejscu przebywania.

Piękny krajobraz Żuław.

Z rozmowy z kierownikiem oddziału Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, Wojciechem Wochem wynika, że na oziminach żuławskich żerują m.in. gęsi zbożowe i łabędzie krzykliwe. Klucze kilkuset ptaków zauważono ponad miesiąc temu. Przyleciały z dalekiej północy i północnego wschodu z okolic Tundry. W związku z tym, że w północnej Polsce nie ma mrozu, nie ma śniegu i jest w miarę ciepła zima, ptaki te nie poleciały dalej na zachód, tylko zostały na Żuławach. Jeżeli nie zaskoczy ich tu mroźna zima, zostaną na tych terenach do późnej wiosny.

Baza żerowa na Żuławach.

Zarówno gęsi zbożowe, jak i łabędzie krzykliwe dobrze czują się na żuławskiej ziemi, gdzie dużo jest zbiorników wodnych, na których nocują. W ciągu dnia przesiadują na oziminach, którymi ptaki chętnie się odżywiają. Pola żerowe są dość rozległe, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo ptaków, chyba że ktoś je wypłoszy, wówczas podrywają się i przelatują w inne miejsce nad Zalewem Wiślanym lub Morzem Bałtyckim. Jednak po odpoczynku w innym miejscu, zawsze wracają na żuławskie oziminy.

Kilkaset ptaków na niebie.

W czwartkowy poranek jeden z naszych redakcyjnych kolegów zarejestrował przelot kilku kluczy gęsi i łabędzi nad plażą w Sztutowie. Prawdopodobnie czymś wypłoszone postanowiły zmienić chwilowo miejsce odpoczynku. Widok tylu ptaków na niebie robi piorunujące wrażenie.

Więcej w materiale wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Bhg
Bhg 16.02.2020, 09:51
Cytując KOMUNISTKĘ