Wydanie nr 275/2020, Czwartek 1.10.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wróciłeś z Włoch? Sprawdź, czy masz objawy zakażenia koronawirusem

  • Wydanie nr 275/2020
  • 25 lutego 2020, 09:24
  • GIS
  • Wiadomości
  • 4 komentarze
Wróciłeś z Włoch? Sprawdź, czy masz objawy zakażenia koronawirusem fot. pixabay
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeżeli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

Masz objawy? Pilnie to zgłoś.

Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno – epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeżeli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno - epidemiologiczną.

Ważne są zasady higieny.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

 

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce w załączniku.

 

 

Informacja prasowa Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch (opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

 

GIS
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Julek
Julek 25.03.2020, 12:55
Potwierdzam się, lepiej się zbadać niż żyć w niewiedzy.
WitekDD
WitekDD 21.03.2020, 22:48
Panikować na pewno nie trzeba ale dostęp do testów powinien być łatiwejszy, co chwilę jest otatnio, że nowe labolatorium odkryło szybką metodę weryfikacji. Dlaczego nie można takiej stosować masowo?
np. www.spyshop.pl/test-przesiewowy-na-koronawirusa-covid-19-1942.html

60 zł za test to nie tak źle....
Gość
Gość 27.02.2020, 23:58
Ludzie przestańcie panikować. Zaraźliwość jest duża owszem. Ale przeliczcie to w porównaniu do zwykłej grypy. Ile osób rocznie choruje.
Osoby zmarłe - też sprawdżcie jaki to odsetek. I kto zmarł? Osoby starcze lub poważnie chore. - w Polsce na powikłania pogrypowe w tym sezonie zmarło 2tys osób.
Przede wszystkim wszystkie fake newsy sprawdzajcie rzetelnie. Krążą filmy co się dzieje w Chinach które są nie prawdziwe. Tysiące świń niby chorych zakopywane żywcem. - film pochodzi z czasów walki z ASF a nie koronawirusem. - ale panikę podnosi.
zaniepokojony
zaniepokojony 26.02.2020, 11:12
podobno uczniowie z technikum wracają teraz z włoch z praktyk !! powinni zostać w domach przez 2 tygodnie i się pilnować a nic w szkole się o nich nie mówi !