Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wracamy do normalności. Czy nie grozi nam już koronawirus?

  • Wydanie nr 224/2020
  • 29 kwietnia 2020, 13:10
  • gov.pl
  • Wiadomości
Po weekendzie majowym zrobimy zakupy w centrum handlowym, odwiedzimy muzeum, a nawet oddamy dziecko do przedszkola. Polski rząd od 4 maja br. przyspiesza niektóre zmiany wprowadzone wcześniej w związku z panującą epidemią koronawirusa w naszym kraju.

 

Od poniedziałku, 4 maja br. zniesione zostaną istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m² – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte, jednak wprowadzony zostanie limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m² powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie będą mogły funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw), a także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

 

 

 

 

 

Hotele otwarte, ale bez basenów i siłowni.

Do tej pory hotele nie przyjmowały gości, za wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

 

 

 

 

 

 

Życie społeczne wraca do normy.

Uchylony zostanie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, a także zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Jednak instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja br. korzystać z rehabilitacji leczniczej, ale salony masażu nadal pozostaną zamknięte.

 

 

 

 

 

 

Dzieci wracają do żłobków i przedszkoli.

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy, 6 maja br. organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego oraz gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w skrócie.

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Należy pamiętać szczególnie o zachowaniu dwumetrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, a także obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych. Jeśli tylko jest to możliwe pracujmy i uczmy się zdalnie, ściśle przestrzegajmy zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu). Nie zapominajmy o kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

 

 

 

 

 

 

Informacja: gov.pl

gov.pl
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.