Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Malborku wzięli udział w warsztatach teatralnych - 08.09.2015

W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 zespół teatralny "OneOn" z Gimnazjum nr 1 jako laureat konkursu wojewódzkiego otrzymał nagrodę w postaci warsztatów teatralnych dla zaawansowanych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W ramach tej nagrody 8 września 2015 r. młodzież z koła teatralnego i klasy teatralno- medialnej  pod opieką Marianny Stacharskiej i Tomasza Zycha wzięła udział w lekcjach szekspirowskich oraz warsztatach teatralnych prowadzonych przez  Martę Nowicką z GTS.

Na początku spotkania odbył się wykład, który dotyczył charakterystyki teatru z epoki Williama Szekspira, czyli z czasów panowania królowej Elżbiety I. Uczniowie mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądał budynek teatru, kto mógł występować na scenie, jak powstawały sztuki oraz jakie wymagania miała ówczesna publiczność, lecz również posłuchać o samym Szekspirze, o teatrze elżbietańskim i jego cechach oraz czasach, w których istniał, a także o bogatej tradycji teatralnej i genezie powstania sceny elżbietańskiej w Gdańsku w XXI wieku.

Po zajęciach teoretycznych uczniowie wzięli udział w zwiedzaniu teatru. Mogli przyjrzeć się z bliska nowoczesnej technice Sali Głównej teatru oraz przejść się po licznych korytarzach i zakamarkach wewnątrz budynku. 

Następnie przyszedł czas na zajęcia warsztatowe, w tym przygotowane przez prowadzącą ćwiczeniach dramowe, które polegały w dużej mierze na komunikacji pozawerbalnej, umiejętności współpracy i zaufania. Dobrej zabawie towarzyszyły również trudniejsze zadania aktorskie, m.in. umiejętność koncentracji oraz zachowanie powagi. Najwięcej emocji i wrażeń dostarczyło wspólne czytanie fragmentu sztuki Williama Szekspira pt. „Burza” połączone z interpretacją oraz tworzeniem etiud i krótkich scenek dramatycznych na podstawie tekstu analizowanego fragmentu dramatu.

Zajęcia te okazały się dużym sukcesem. Młodzi adepci sztuki teatralnej zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności, a przy tym dobrze się bawili i integrowali się z grupą.  Uczyli się ponadto, jak pokonywać nieśmiałość. Tutaj nie było złych odpowiedzi, liczyła się kreatywność i chęć współpracy.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.