Wydanie nr 275/2020, Czwartek 1.10.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zdecyduj o inwestycjach w swojej gminie!Budżet Obywatelski Miasta i Gminy Sztum 2016 – 15.10.2015

Rozpoczyna się nabór wniosków z propozycjami zadań do budżetu obywatelskiego w 2016 r. Zachęcam wszystkich do uczestniczenia w tej inicjatywie.

W 2015 roku zaproponowałem radnym podjęcie uchwały o budżecie obywatelskim, aby w jeszcze większym stopniu zwiększyć zainteresowanie mieszkańców sprawami naszej małej ojczyzny, naszej społeczności. Widać wśród mieszkańców coraz większą aktywność, coraz większe zaangażowanie. Gdy rozejrzymy się wokół siebie, to można zauważyć działalność wielu różnych stowarzyszeń, liderów różnych środowisk, grup połączonych wspólnymi pasjami, zainteresowaniami. To jest już wielki kapitał społeczny, ale chcemy go jeszcze wzmocnić i pomnożyć. W naszej społeczności drzemią jeszcze duże pokłady społecznej energii, którą warto wyzwolić. Stąd wzięła się propozycja budżetu obywatelskiego - sami mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje różnych przedsięwzięć, aby nam się lepiej żyło, a następnie w głosowaniu dokonać wyboru tych, które samorząd powinien realizować.

W tym roku rusza 2 edycja Budżetu Obywatelskiego 2016.

MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR
Mieszkańcy na różnych spotkaniach często zgłaszają różne ciekawe pomysły, ale one niejako „giną” wśród dużych inwestycji realizowanych przez gminę. Teraz chcemy dać realną możliwość wpływu na to, co robi samorząd, wydzielając w budżecie gminy konkretną kwotę do dyspozycji mieszkańców. W myśl zasady: masz głos, masz wybór.

Wprowadzając budżet obywatelski chcemy także zwiększyć współpracę między mieszkańcami, różnymi środowiskami, zacieśnić społeczne więzi. Zgłoszony wniosek musi mieć poparcie co najmniej 15 mieszkańców, ale później - spośród wielu zgłoszonych - wygrają te, które otrzymają najwięcej głosów. Trzeba się więc nawzajem mobilizować, przekonywać, a później najważniejsze - zagłosować.

CO MOŻNA SFINANSOWAĆ?
Zgłaszać można takie projekty, które dotyczą zadań i obowiązków gminy. To jest bardzo ważne, bo tak jak budżet domowy jest wydawany na potrzeby rodziny, tak budżet gminy tylko na to, co do zadań gminy należy.
Można więc powiedzieć, że dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy lepiej poznają, co należy do obowiązków gminnego samorządu, bo często zgłaszane są bardzo ważne potrzeby, różne problemy, oczekiwania, ale nie mieszczą się one w zadaniach gminy. 
Zgłaszane projekty muszą być zrealizowane w ciągu jednego roku budżetowego, więc nie będą to jakieś duże przedsięwzięcia, bo te rezerwuje samorząd dla siebie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. W naszym biuletynie, na stronie internetowej www.sztum.pl będziemy informować obszernie o tych sprawach. Zachęcam do lektury.

MŁODZI Z POMYSŁAMI
Bardzo nam zależy na aktywności młodych mieszkańców. Projekty mogą zgłaszać i brać udział w głosowaniu wszyscy, którzy ukończyli 16 lat. Młodzi mają swoje zainteresowania, pola aktywności wynikające z wieku, ale też interesują się sprawami publicznymi. Chociażby przez działalność Młodzieżowej Rady Gminy, biorą udział w różnych debatach, społecznych przedsięwzięciach, np. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, lokalnych zbiórkach i akcjach charytatywnych. Młodzież ma niesamowity potencjał i widzimy to na co dzień. Dlatego trzeba dać jej możliwość większego wpływu na to co się dzieje wokół nas.

JAKA KWOTA ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH JEST W 2016 ROKU?
Na 2016 rok zarezerwuję kwotę 200 tys. zł na budżet obywatelski. Gmina została podzielona na dwa okręgi, w których będą zgłaszane oddzielne projekty i odbędzie się oddzielne głosowanie z pulą do wykorzystania po 100 tys. zł: Pierwszy okręg tworzą miasto Sztum i sołectwo Czernin, drugi - pozostałe sołectwa.

WAŻNY POMYSŁ, ALE…
Kluczem do sukcesu jest więc dobry pomysł i mobilizacja mieszkańców przy głosowaniu. A może receptą jest współpraca między sołectwami i zgłoszenie wspólnego projektu?
Na spotkaniach, w których uczestniczyłem, pomysł budżetu obywatelskiego ogólnie się spodobał, choć mieszkańcy mają też wiele pytań i różne wątpliwości. Odpowiadam więc niezmiennie: wprowadzimy ten budżet, zbierzemy doświadczenia, wychwycimy słabości i w następnych latach możemy korygować zasady. Każdy mieszkaniec od 16 roku życia będzie miał jeden głos i będzie mógł wybrać do 2 projektów zgłoszonych w jego okręgu. 
Zachęcam wszystkich do skorzystania z tych możliwości, bo wzmocni to społeczną inicjatywę i wpływ na samorząd, słowem na to, co dzieje się w naszej małej ojczyźnie.

 

Leszek Tabor, burmistrz Miasta i Gminy Sztum 

 

 

 

 

Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Sztum


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.