Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elbląg: Uwaga! Oszustwa na „prokuraturę celną”

  • Wydanie nr 218/2020
  • 18 lutego 2016, 11:56
  • KMP w Elblągu
  • Na sygnale
  • 1 komentarz
Elbląg: Uwaga! Oszustwa na „prokuraturę celną” fot. KMP Elbląg
Pierwsza rzecz jaka nasunęła się policjantom zaraz po przyjęciu zawiadomienia o oszustwie, to wyrafinowanie skonstruowane pismo, które pokrzywdzony znalazł w skrzynce pocztowej. Nadawcą była nieistniejąca Prokuratura Celna w Gorzowie Wielkopolskim, której „śledczy” straszyli adresata karami finansowymi za zakup suszu tytoniowego.

To pierwszy tego typu, odnotowany przypadek w Elblągu. W Polsce podobna sprawa była prowadzona w województwie lubuskim.  

W miniony poniedziałek (15.02) do Komendy Miejskiej Policji zgłosił się 74-letni mężczyzna. Przyniósł ze sobą pismo, którego nadawcą była prokuratura celna w Gorzowie Wielkopolskim. Mężczyzna znalazł je w skrzynce na listy. W nagłówku dokumentu było godło, nazwa instytucji i jej adres. Dalej w piśmie czytamy, że mężczyzna jest podejrzany o zakup suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. 
Według nadawcy mężczyzna miał zamawiać paczki od nielegalnie działającej firmy. Z treści tego „urzędowego” pisma wynikało, że niejaka Anna Dudek, prokurator Prokuratury Celnej w Gorzowie Wielkopolskim, w związku z prowadzonym śledztwem celno-skarbowym przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, postanowieniem nakłada na adresata karę grzywny o łącznej wysokości 284 zł. W piśmie podany jest także numer konta, na który należy wpłacać karę oraz ostateczny termin dokonania wpłaty. Do tego załączony jest również blankiet przekazu z wpisaną kwotą do zapłaty.

POLICJA PODKREŚLA I OSTRZEGA : w Gorzowie Wielkopolskim oraz w kraju nie funkcjonuje instytucja o nazwie prokuratura celna. W dodatku żadna prokuratura nie wystawia przekazów i nie orzeka o karach grzywny. Osoby, które otrzymały takie lub podobne w treści wezwania do zapłaty, proszone są o zgłaszanie tych faktów do najbliższej prokuratury lub na policję, bez względu na to, czy wpłaciły pieniądze na konto oszustów. Warto również pamiętać o tym, że mogą pojawić się modyfikacje takich „urzędowych” pism.

KMP w Elblągu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
xyz
xyz 18.02.2016, 13:54
Warto było by jeszcze napisać, że urzędy wysyłają listy/pisma z potwierdzeniem odbioru, a takie pismo jak wiadomo przynosi listonosz no i trzeba podpisać. :)