Wydanie nr 276/2020, Piątek 2.10.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Badania DNA coraz bardziej popularne w Polsce

 

 

Badanie genetyczne zdaje się w szybkim tempie zdobywać popularność wśród pacjentów – na terenie naszego kraju wykonuje się ponad 12000 testów stwierdzających pokrewieństwo rocznie. 
Testy DNA to obecnie temat szeroko analizowany w prasie, a także na stronach internetowych.
Badaniom tym poddają się sławy, które poddają pod wątpliwość, czy są autentycznymi rodzicami dzieci – w tym gronie jest m.in. Boris Becker, Justin Bieber i Andrzej Lepper.
Jeszcze kilka lat temu zlecenie badania DNA wiązało się z niemałymi wydatkami, ale teraz test potwierdzający bądź wykluczający ojcostwo kosztuje tylko 1000zł.
Osobypoddające się testom genetycznemu mają stuprocentową gwarancję w przypadku zaprzeczenia ojcostwa, natomiast w przypadku potwierdzenia ojcostwa – 99,9999%. Warto pamiętać, że tylko poprzez przeprowadzenie testu DNA możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa osób.
O wiarygodność testów na ojcostwo nie trzeba się obawiać, o ile korzysta się z usług polecanych laboratoriów medycznych posiadających certyfikat ISO17025. Jest to istotne, ponieważ wyłącznie testy posiadające certyfikat ISO są zatwierdzane przez kolegium sądowe, czy też policję. Co ważne, obecnie wiele instytucji zleca wykonanie badań genetycznych.
Dzięki nowoczesnej technologii proste badanie na ojcostwo przeprowadza się już na kilkudniowym dziecku. Aby uzyskać materiał genetyczny, lekarz potrzebuje wymazu z policzka, kropli krwi, czy nawet zaledwie małego skrawka koszulki. Dla wygody dziecka test można zrobić w miejscu, gdzie czuje się spokojnie. Do wykonania testu DNA w warunkach domowych niezbędny jest zestaw przesłany przez laboratorium, a po pobraniu materiału DNA odsyła się  go do analizy. Tym sposobem, zrobienie testu DNA trwa wyłącznie kilka minut, a do tego jest w 100% procentach anonimowy.
Nie trzeba bać się, że dana osoba cierpi na schorzenia, tudzież bierze lekarstwa – materiał genetyczny nie zmienia się przez całe życie.
Badanie ojcostwa jest obcenie niezwykle popularne, a stale rosnąca ilość laboratoriów przeprowadzających te badania sprawia, iż zrobienie testu jest niezwykle proste, a także szybkie.