Wydanie nr 267/2020, Środa 23.09.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Punkt widokowy na Wyspie Sobieszewskiej

 

Ostatnio pisałem o starej wiezy ciśnień na Żuławach Wiślanych, dzisiaj chciałbym Wam opowiedziec o nowej wiezy ciśnień, która spełnia nie tylko rolę techniczną zaopatrywania okolicy w wodę ale również jest wspaniałym punktem widokowym. Na mapie turystycznej Pomorza pojawiła się jednocześnie nowa atrakcja do zwiedzania. Chodzi o wieże ciśnień umieszczoną na wyspie Sobieszewskiej. Pomimo tego, że wyspa nie jest zaliczana do Zuław jest bez wątpienia częścią delty Wisły, roztacza się z niej piękny widok na okolicę.

Zbiornik posiada taras widokowy, z którego można podziwiać widok na Zatokę Gdańską, rezerwaty Ptasi Raj i Mewia Łacha oraz na Żuławy Gdańskie, położone na terenach za Martwą Wisłą. Doskonale widać również kosę Półwyspu Helskiego, a wszystko w otoczeniu zielonego lasu porastającego Wyspę Sobieszewską. Na tarasie oznaczono kierunki wskazujące na miejsca poszczególnych atrakcji.

Obiekt magazynuje zapas wody do celów przeciwpożarowych. Zbiornik mieści 600 m sześc. wody. Są tam dwa zbiorniki po 300 m. sześc. każdy, oba w kształcie pierścienia. Każda z komór jest uszczelniona żywicą i wyposażona w śluzy podobne do tych w łodziach podwodnych, są to specjalne środki, tak aby w razie awarii zbiornika można było do niego wejść.