Wydanie nr 267/2020, Środa 23.09.2020
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wieża ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim

 

Piękna wieża ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim nie może doczekac się remontu. Jest to jedna z najstarszych konstrukcji żelbetowych w naszej części Europy. Wieża została wzniesiona w 1909 r. i pełniła funkcję najważniejszego elementu wodociągów miejskich wybudowanych w latach 1908-1909. Wieża ciśnień działała do czasów uruchomienia Centralnego Wodociągu Żuławskiego, które nastąpiło w 1965 r. Z racji nowatorskich rozwiązań hydrotechnicznych oraz walorów architektonicznych jest jednym z ważniejszych zabytków techniki na Żuławach.

Niestety, wstęp na wieżę jest zabroniony. Kopuła budowli grozi zawaleniem, bo stuletni obiekt od dawna nie był remontowany. Wnetrze budowli jest zdewastowane. Obecnie cała budowla znajduje się w opłakanym stanie a sprzątanie tego bałaganu wymaga ogromnych nakładów finansowych. Ocenia się, że przywrócenie jej do świetności sprzed ponad stu lat pochłonie ponad dwa miliony złotych. Niestety w latach 90 ubiegłego stulecia sprzedano wieżę prywatnym "inwestorom". Mimo obietnic o stworzeniu tam restauracji z punktem widokowym nic z tego nie wyszło z powodu braku srodków na remont.

Mamy nadzieję, że wieża ciśnień odzyska nalezną jej świetność i stanie się wizytówką nie tylko Nowego Dworu w Gdańsku ale całych Żóław.