Wydanie nr 276/2020, Piątek 2.10.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czym się różni poufny test DNA ojcostwa od sądowego?

 

Testy na ojcostwo są coraz bardziej dostępne. To właśnie przy użyciu ww. testów możliwe jest jednoznaczne zweryfikowanie istnienia pokrewieństwa pomiędzy badanymi osobami. Pacjenci decydujący się na tego typu ekspertyzy posiadają dwie drogi do wyboru. Mogą oni wykonać badanie dla potrzeb własnych, ale również badanie o charakterze sądowym. Czy różnica między nimi jest znacząca? Czy któryś z nich jest bardziej precyzyjny?

Tak naprawdę wszystko zależy od celu analizy.

W obu testach używa się taką samą procedurę ekspertyzy. Jedyną różnicę stanowi tutaj sposób poboru próbek. Testy ojcostwa wykonuje się najczęściej na prośbę klienta. To on wybiera, który rodzaj ekspertyzy będzie dla niego najodpowiedniejszy. Indywidualne badanie ojcostwa oferowane jest w wielu przypadkach osobom, które informację o potwierdzeniu lub wykluczeniu istnienia pokrewieństwa chciałyby zachować jedynie dla własnej informacji. W przypadku, gdy wynik badania miałby posłużyć zleceniodawcy jako wiarygodny dowód w postępowaniu, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest badanie ojcostwa dla celów sądowych.

Sposób zabezpieczania próbek.

Wymazy do informacyjnego badania na ojcostwo można zabezpieczyć indywidualnie w domu (za pomocą zamówionego przedtem zestawu umożliwiającego pobranie materiału) lub pójść na pobranie do najbliżej zlokalizowanej placówki laboratoryjnej. Procedura pobrania materiału do sądowego badania na ojcostwo jest  trochę bardziej skomplikowana. Testu nie można zlecić anonimowo, to znaczy, że tożsamość wszystkich  uczestników musi być poświadczona. W sądowym badaniu ojcostwa biorą udział nie dwie, ale aż trzy osoby, czyli: domniemany ojciec, dziecko i matka dziecka. Pobrania wymazów dokonuje w placówce medycznej upoważniona do tego osoba. Wszystko przebiega w obecności świadków, natomiast z całej procedury pobrania sporządzany jest konieczny dokument. Zaletą testu na ojcostwo dla celów postępowania sądowego jest głównie to, że otrzymany w laboratorium wynik może posłużyć jako wiarygodny dowód w postępowaniu sądowym – np. w sprawach o alimenty, podział majątku itp.

Metoda pobrania materiału biologicznego do testu w relacji ojciec-dziecko nie ma wpływu na wynik badania. Właściwie przeprowadzone badanie DNA zapewnia otrzymanie wyniku potwierdzającego ojcostwo w aż 99,9999% lub jego 100% wykluczenie.

Więcej informacji na stronie www.genmed.pl