Wydanie nr 276/2020, Piątek 2.10.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ PROFILE GENETYCZNE NA WYNIKU Z BADANIA OJCOSTWA?

 

Ostatnio sam miałam okazję przekonać się jak zawiłym zagadnieniem jest wybór placówki do testu na ustalenie ojcostwa. Oferty ekspertyz są tak niejednorodne, że można się w tym wszystkim zagubić. Stało się oczywistym że przy wyborze placówki do badania domniemanego ojcostwa należy przeanalizować parę znaczących aspektów. Warto np. sprawdzić czy wyniki obejmują charakterystyczne układy alleli uczestników analizy. Z jakiego powodu jest to ważne? Zaraz się tego dowiemy.

Czym jest profil genetyczny?

Profil genetyczny stanowi pewnego rodzaju „genetyczny odcisk palca”. Jest on charakterystyczny dla każdego z nas. Informuje nas to o tym, że nie ma 2 osób o takim samym profilu – odstępstwo stanowią oczywiście bliźniacy monozygotyczni. Profil genetyczny niesie informacje o miejscach na DNA, które poddane zostały analizie oraz o przyporządkowanych im wartościach liczbowych. Każdy z tych obszarów – określanych często markerami, układami STR lub loci – posiada swoją specjalną nazwę. Jeszcze do niedawna zdecydowana większość laboratoriów specjalizujących się w testach na ojcostwo badała 16 układów genetycznych. Niedawno parę popularnych placówek rozszerzyło tę ilość do dwudziestu czterech.

Profil genetyczny na wyniku badania na ustalenie pokrewieństwa.

W czasie poszukiwania najlepszej dla mnie oferty spostrzegłam, że nie wszystkie laboratoria poszerzają swoje sprawozdania o profile genetyczne. Czy w związku z tym są one aż tak ważne, czy może jest to tylko niezły pretekst do podwojenia stawki za test?

Ka ?da analiza DNA w celu określenia pokrewieństwa polega na zestawieniu wspomnianych już wcześniej profili genetycznych. W oparciu o ich analizę ojcostwo jest potwierdzone z prawdopodobieństwem bliskim 100% lub wykluczone w 100 %. Wynik  w którym nie ma profili genetycznych będzie bez wątpienia mniej przekonujący. Zleceniodawca, który go dostanie nie będzie miał świadomości na podstawie czego ojcostwo zostało wyznaczone. Na wypadek ewentualnych wątpliwości nie ma też szansy na jego weryfikację (np. w innym miejscu). Dokument zawierający profile genetyczne pozwoli natomiast na podjęcie późniejszych decyzji, np. dołączenie do testu dodatkowej osoby.

Jak widać powodów, które przemawiają za koniecznością umieszczania profili genetycznych na wyniku badania DNA na ojcostwo jest bardzo dużo. Pewność odebranego wyniku, a nie koszt badania, będzie w danym przypadku kwestią priorytetową. Test na ojcostwo warto więc zlecić  renomowanemu laboratorium genetycznemu.

Zainteresowanym polecam poczytać o tym na test-ojcostwa.pl