Wydanie nr 276/2020, Piątek 2.10.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

W jaki sposób zrobić test ojcostwa?

 

Testy DNA to obecnie najlepsza metoda sprawdzenia pokrewieństwa między prawdopodobnym rodzicem, a dzieckiem. Pozwalają one raz na zawsze pozbyć się jakichkolwiek wątpliwości. I mimo że testy DNA wymagają przeprowadzenia wielu złożonych czynności, to ze strony zleceniodawcy jest to proces bardzo prosty, obejmujący raptem kilka etapów. Poniżej omówimy pokrótce każdy z nich.

Etap pierwszy: Zamówienie pakietu do  pobrania materiału biologicznego.

Je ?li wynik testu ma decydować w sądzie, pobranie prób musi być wykonane przez uprawnioną do tego celu osobę w poradni medycznej. Jeśli jednak badanie realizowane jest tylko dla celów prywatnych, to materiał genetyczny można pobrać osobiście, a służy do tego pakiet do pobrania materiału genetycznego. Możemy go zakupić na wiele różnych sposobów, np. przez telefon, bądź używając formularza kontaktowego umieszczonego na stronie internetowej laboratorium specjalizującego się w testach na ojcostwo.

Etap drugi: pobranie materiału biologicznego

Czynno ?ć pobrania wymazów polega na potarciu wewnętrznej części policzka przypominającym pałeczkę do wycierania uszu patyczkiem nazywanym wymazówką. W ten o to sposób z jamy ustnej zbiera się komórki nabłonka, z których w kolejnym etapie, w efekcie pewnych procesów laboratoryjnych, pozyskuje się już „czyste” DNA. Pełny proces trwa zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt sekund, nie boli i jest w stu procentach nieinwazyjny dla uczestników badania.

Etap trzeci: przekazanie próbek do analizy w laboratorium

W momencie, gdy już wszystkie próbki zostaną zabezpieczone należy je jeszcze dostarczyć do laboratorium genetycznego, w którym wykonana zostanie ekspertyza. Służy do tego koperta zwrotna ze znaczkiem. Razem z zabezpieczonym materiałem należy odesłać również potrzebne dokumenty, a w tym m.in. formularz zlecenia badania ojcostwa.

Etap czwarty: analiza DNA

Ustalaniu pokrewieństwa towarzyszy kilka decydujących etapów. Pierwszym z nich jest wymieniona wcześniej izolacja DNA. Następnie, na bazie badanego materiału otrzymuje się profil genetyczny każdej analizowanej osoby. Zestawienie tych profili, a dokładnie markerów genetycznych, określanych inaczej układami STR, ułatwia staranne oznaczenie stopnia spokrewnienia między potencjalnym ojcem, a potomkiem.


Etap piąty: przekazanie wyniku

Pacjent ma możliwość wybrania sposobu w jaki życzy sobie otrzymać informację o wykonanym badaniu. Wynik testu może być przesłany drogą pocztową, przekazany telefonicznie, bądź drogą mailową.

Informacje z testnaojcostwo.pl