Wydanie nr 276/2020, Piątek 2.10.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak spać zdrowo?

 

Mniej więcej 1/3 życia spędzamy w sypialni, toteż warto uczynić z niej miejsce zdrowe. Niestety, wiele osób zmaga się z bezsennością. Inni, mimo wielu godzin snu, rano czują się zmęczeni. Aby nie dać się tej cywlizacyjnej przypadłości, warto za wczasu zadbać o komfortowy wypoczynek. Zakup łóżek i pościeli dobrej jakości może oznaczać dodatkowy wydatek, ale zwiększy nasz komfor i będzie sprzyjać zdrowiu. W perspektywie da także oszczędności finansowe, bo porządne wyroby utrzymają się dłużej. 

 

Jakie łóżko?

Kupno używanego łóżka ma sens z punktu ekonomicznego i ekologicznego. Używane meble są zazwyczaj tańsze od nowych. Starsze łóżka są często zrobione z drewna wysokiej jakości, o które obecnie trudno. Jeśli do produkcji użyto chemikaliów, to emisja oparów spadła już do nieszkodliwego poziomu. Sprawdźmy tylko, czy łóżka nie są pomalowane farbą z ołowiem (więcej o zagrożeniach związanych z ołowiem znajdziesz na stronie http://www.allum.pl/zagrozenia-i-alergeny/olow)

Pościel

Unikaj pościeli z ciemnej bawełny, ponieważ do utrwalenia barwnika użyto więcej związków chemicznych. Wybieraj poduszki wypełnione naturalnym wsadem: puchem, wełną lub lateksem. Dobrym wyborem jest bawełna organiczna - ma te same walory, co zwykła bawełna, ale jest produkowana bez chemikaliów i barwników. Wykonane tkaniny są bezpieczeniejsze, ale droższe. 

Wietrzenie sypialni

Bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy. Najlepiej otworzyć szeroko okna na godzinę przed snem, a kiedy jest ciepło - w ogóle nie zamykać okien w sypialni. Dlaczego to takie ważne? Świeże powietrze "wymienia" to, które zostawiamy po przespanej nocy. W odświeżonej w ten sposób sypialni śpi się lepiej. Dobrze jest rozwiesić pościel na słońcu - 3 godziny takiej ekspozycji zabija jajeczka roztoczy, pleść i niemiłe zapachy. 

Meble z pewnych źródeł

Wybieraj meble wykonane z drewna pochodzącego z pewnych źródeł. Upewnij się, czy lakier i farby cechuje niska toksyczność i biodegragowalność. 

Piżama z naturalnych włókien

Latem najzdrowiej jest spać nago, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić (na przykład rodzice małych dzieci wędrujących po mieszkaniu), inni nie lubią wypoczywać w negliżu. Kobiety powinny wybierać przewiewne koszule nocne lub krótkie spodenki, gdyż noszenie obcisłych majtek w nocy nie jest korzystne dla zdrowia i może powodować infekcje. Piżamy i koszule nocne powinny być wykonane z bawełny, przyjemne w dotyku i raczej luźne. Po nocy warto rozwiesić je na słońcu wraz z pościelą, o ile oczywiście posiadamy ogród lub mieszkanie z balkonem i mamy możliwość takiego wietrzenia odzieży.