Wydanie nr 276/2020, Piątek 2.10.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak znaleźć opiekunkę dla osoby starszej w Krakowie? Wymagania wobec opiekunów

Jak znaleźć opiekuna dla starszej osoby w Krakowie?

   Większość z nas kiedyś musi zmierzyć się z tym problemem. Dziadkowie, rodzice, najdroższe nam osoby, z biegiem czasu, mają coraz mniej sił i zdrowia, potrzebują niemal całodobowej obecności kogoś, kto pomoże im w codziennych czynnościach. Nie każdy decyduje się na oddanie członka rodziny do domu opieki, w zupełnie nowe, obce środowisko. Alternatywą jest zorganizowanie opieki w domu w Krakowie.   

       Gdzie szukać osób fachowo zajmujących się ludźmi w podeszłym wieku?

 Gazety odchodzą do lamusa, ale warto zajrzeć chociażby do czasopism branżowych. Czasem opisywane są tam godne uwagi agencje, pośredniczące w zatrudnianiu opiekunów. Ciekawe oferty można też znaleźć w gazetach lokalnych. W sukurs przychodzi nam też Internet, gdzie ogłoszeń jest całe mnóstwo, zarówno od wyspecjalizowanych firm, jak i osób prywatnych, oraz warto też zwrócić uwagę specjalistyczne portale takie jak http://www.naszaopiekunka.pl/Opieka-nad-osobami-starszymi . Dobrze jest zapytać znajomych. Może ktoś ma już doświadczenie w tym zakresie i poleci osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje, której można zaufać. 

     Ostatnie rozwiązanie daje nam największą pewność, że opieka w Krakowie sprawowana będzie należycie. W innym razie będziemy musieli poświęcić nieco więcej energii i czasu na kontrolowanie jakości pracy zatrudnionej osoby. 

     Potrzeby seniora

 Szukając właściwej osoby trzeba wziąć pod uwagę, przede wszystkim, poziom sprawności seniora. Jeżeli jest to osoba obarczona niewielkimi ograniczeniami ruchowymi i nie podupada znacznie na zdrowiu, może wystarczyć opiekun „dochodzący” w określonych porach dnia. Pomoc opiekunki dla starszej  w Krakowie będzie polegała wówczas głównie na utrzymaniu porządku w domu, zrobieniu zakupów, załatwieniu drobnych, bieżących spraw, czy wspólnym wyjściu na spacer. Wskazane będzie skupienie się na zapewnieniu bodźców do ciągłej aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej podopiecznego.

 Inaczej wygląda sytuacja, gdy starszy człowiek jest schorowany, nierzadko przykuty do łóżka. W tym wypadku wymagana będzie praktycznie całodobowa obecność osoby pomagającej, pielęgniarki w każdej życiowej czynności. Poranna i wieczorna toaleta, czesanie, pomoc w załatwieniu potrzeb fizjologicznych, podawanie leków o odpowiedniej porze, to czynności, które wymagają dużo siły i muszą być wykonywane każdego dnia. Oprócz tego, oczywiście, należy też zadbać o zaopatrzenie w żywność, leki, inne artykuły niezbędne do życia, porządek w domu, wietrzenie pomieszczeń, itp. Tu, także, potrzebna jest praca nad utrzymaniem ciała i umysłu starszej osoby w jak najlepszej formie (rozmowy, ćwiczenia ruchowe, pielęgnacja odleżyn).

 Widzimy więc, że opiekunkę  w Krakowie należy wybierać indywidualnie według potrzeb. W pierwszym wypadku nacisk położymy bardziej na zapewnienie swojego rodzaju towarzystwa, organizatora życia domowego i opiekunkę  w Krakowie, w jednym. W drugim, zaś, cenny będzie pracownik posiadający dużo energii i siły fizycznej, gdyż jego zajęcia będą polegały, w dużej mierze, na przenoszeniu, podnoszeniu, częstych zabiegach higienicznych i rehabilitacyjnych.