Wydanie nr 275/2020, Czwartek 1.10.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czym jest system CCTV ?

Nazwa CCTV to skrót od „Closed Circuit TeleVision”, co oznacza telewizję w układzie zamkniętym. Inaczej więc rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że system CCTV to zespół współpracujących urządzeń, służących do monitorowania i rejestracji obrazu w obiekcie zamkniętym.

W skład systemu CCTV wchodzą:

- kamery przemysłowe i obiektywy,
- rejestratory,
- monitory i przewody wideo,
- zasilacze i przewody zasilające,
- przewody lub zestawy bezprzewodowe do transmisji sygnału audio i wideo,
- budowy, uchwyty i inne akcesoria,
- routery do realizacji połączenia z internetem (opcjonalnie).

Warto zadać w związku z tym sobie pytanie, czy takie systemy są sobie równe, czy może się od siebie czymś różnią? Odpowiadamy — oczywiście, że TAK. Najpoważniejszą różnicę stanowi tutaj sposób transmisji danych z kamer do rejestratora. Zasadniczy podział obejmuje system analogowy i IP. Dodatkowo wspomnimy jeszcze o technologii HD-CVI i mniej popularnej HD-SDI.

Monitoring analogowy

Jest to najstarszy system CCTV oferujący przesył informacji za pośrednictwem kabla koncentrycznego. Jego wielkim plusem jest to, że owy system nie naraża nas na wysokie nakłady finansowe.

Monitoring HD-CVI

Jest to technologia umożliwiająca transmisję sygnału wysokiej rozdzielczości w systemie analogowym. Najważniejsze jest tutaj to, że przy wielkiej zmianie w stosunku do monitoringu analogowego pod względem jakości nie narażamy się na większy wydatek, gdyż nie jest konieczna wymiana kabli.

Monitoring HD-SDI

Cechami charakterystycznymi tego systemu monitoringu są wysoka rozdzielczość i transmisja danych cyfrowych po koncentryku. Minusem w tym przypadku jest fakt, że niezbędny jest kabel wysokiej jakości. W związku z tym ot tak sobie przejście na monitoring HD-SDI z analogowego zazwyczaj nie jest możliwe.

Monitoring IP

Jedyny system do transmisji danych wykorzystujący protokół internetowy. Monitoring IP na ogół charakteryzuje się najlepszą jakością obrazu i najwyższą funkcjonalnością.

<!--[if gte mso 9]><xml> Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";} </style>